• Osobám, ktoré už účinky liečivého konope poznajú, je jasné, že aplikácia tejto rastliny má niektoré dočasné, zaujímavé účinky na naše vnímanie a mozog
  • Dnes sa pozrieme na to, čo o týchto krátkodobých účinkoch “marihuany“ hovorí veda

Liečebné konope je pravdepodobne najznámejšou psychoaktívnou rastlinou na Zemi.

Nástup konopných účinkov možete očakávať približne do 15 minút od chvíle, kedy bylinu aplikujete. U pochutín trvá nástup účinkov dlhšie, od 30 minút do zhruba 2 hodín. (Viac v "4 rozdiely medzi fajčením a jedením konope") V prípade koncentrátov alebo tinktúr je celkom možné, že bude účinok okamžitý.

Nech je vaša metóda spotreby akákoľvek, je veľmi pravdepodobné, že zažijete aspoň jeden z nasledujúcich 6 krátkodobých účinkov liečebného konope.

1. Zlepšnenie nálady

Skorší výskum zistil, že sú kanabinoidné látky schopné priamo i nepriamo ovplyvňovať neurotransmitery mozgu zodpovedné za reguláciu nálady.

Ako psychoaktívne THC tak aj nepsychoaktívne CBD ovplyvňujú hladiny serotonínu v mozgu, jedného z nervových transportérov hrajúcich dôležitú úlohu v tom, ako sa práve cítite. Okrem toho kanabinoidy vyvolávajú uvoľňovanie dopamínu, ktoré funguje ako vnútorný pocit odmeny. Zvýšenie hladiny tohto neurotransmiteru v mozgu má za následok pocity šťastia, radosti a v niektorých prípadoch zlepšenie koncentrácie a schopnosti sústredení.

Ako posledný stojí za zmienku endokanabinoid anandamid, produkovaný aj prirodzene ľudským telom, ktorý (rovnako ako THC) funguje ako spúšťač receptorov CB1 a CB2, zodpovedných za pocity fyzických a psychických odmien, teda pocitov šťastia a eufórie. (Viac v článku "Bežcovo opojenie, šport a konope")

2. Zmeny pamäte

Ako ste už počuli, konzumácia kanabisu má určité účinky na funkciu vašej pamäte, najmä na priestorovú a pracovnú pamäť.

Niektorí používatelia popisujú napríklad problémy s koncentráciou pri práci alebo neschopnosťou efektívne sa učiť. Celkovo sa však v tomto ohľade líšia názory.

Znepokojenie vašej priestorovej pamäte môže vyústiť napríklad v zabudnutí na miesto, kde ste vložili kľúče od auta alebo kde ste prišli k tejto činnosti.

3. Zmeny v schopnosti koncentrácie

Všetko tu, samozrejme, závisí od celkovej spotrebovanej dávky. Výnimkou nie je vplyv kanabisu na schopnosť sústrediť sa.

Niektorí používatelia chvália účinky špecifických odrôd, ktoré pôsobia prekvapivo stimulačne a pri správne dávke sú schopné schopnosti koncentrácie vylepšiť. ("5 Odrôd konope pre Energiu a Sústredenosť") Ak to však s vašou obľúbenou bylinkou preženiete, môžete s dosť veľkou pravdepodobnosťou očakávať, že vaša pozornosť bude dočasne tatam.

V štúdii z roku 2010 o zhoršení vizuálnej selekčnej schopnosti bola táto otázka hodnotená cez 26 ľudí, ktorým vedci podali buď placebo alebo produkt vysokým obsahom THC a to štyri dni pred testovaním. V dôsledku toho mali všetky osoby, ktoré dostali skutočné THC, horší výsledok testov schopností vizuálnej selekcie. Pravidlom sa tiež ukázalo, že čím viac THC človek dostal, tým horšie boli výsledky.

Problémom sa zdá byť vysoká dávka THC. Avšak niektoré odrody kanabisu, napríklad s vysokým obsahom CBD, zhoršujú schopnosť sústrediť sa menej. Neoficiálne dôkazy z mnohých internetových diskusií dokonca naznačujú, že pri správnej dávke môže kanabis pomôcť pacientom trpiacim ADHD - hyperaktivitou s nedostatkom pozornosti.


4. Únava, ospalosť

Dôvody, prečo sa vykytujú pocity ospalosti alebo psychickej hmly po užití kanabisu u mnohých ľudí, je veľa. Najskôr, kanabis vo vyšších dávkach pôsobí predovšetkým ako sedatívum. Tento účinok je však pravdepodobne základom pre jeho preukázateľne antidepresívne efekty.

Mnohé zo štúdií hovorí hlavne o anxiolytickom efektu kanabinoidov CBD, ktorý je z zatiaľ nedostatočne preskúmaných dôvodov schopný upokojiť niekedy až prehnane aktívnu myseľ pacientov.

5. Zníženie zápalu, antioxidačný účinok

Tí z vás, ktorí čítali náš minulý článok "Účinok liečebného konope na neurodegeneratívne poruchy" sa už dozvedeli, že má konope nevyvrátiteľné, protizápalové a neuroprotektívne účinky.

Momentálny výskum sa na tento efekt medicínskeho kanabisu zameriava najmä z dôvodu nutnej potreby pre vývoj efektívnejších možností terapie neurodegeneratívnych porúch ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba či roztrúsená skleróza.

6. Ďalšie účinky "marihuany" na mozog

Okrem týchto má kanabis nasledujúce, možné krátkodobé účinky:

• Zvýšená úzkosť alebo paranoia

• Zvýšená sexuálna túžba

• Zvýšenie chuti do jedla

• Bolesť hlavy

• Zníženie bolesti

Liečivé konope má samozrejme veľa ďalších zaujímavých, dlhodobých aj krátkodobých účinkov na naše telo a našu psychiku. Keďže je liečba pomocou konope veľmi individuálna, môžeme očakávať rôzne príznaky a účinky u rôznych pacientov. Kľúčom k úspechu je hlavne nájsť správnu odrodu, zmes kanabinoidov a vyváženú dávku. 

 

 

Autor: Delilah Butterfield

Preklad: Filip Maral

Zdroj: http://herb.c

Obrázky: blogspot.com