Ak premýšľate ako udržať semienka na ďalší rok, alebo máte doma suveníry a čakáte na legalizáciu :) máme pre vás tri základné pravidlá, ktoré predĺžia klíčivosť semien o roky v domácich podmienkach.

Bude nás zaujímať vlhkosť , teplota a svetlo .









Pravidlo č.1 - vlhkosť

Zvýšená vlhkosť stimuluje klíčenie čo je samozrejme pri udržaní klíčivosti po dlhú dobu na prekážku. Budeme teda potrebovať vlhkosť znížiť na minimum a udržať ju.

V prvom rade je potrebné nádoba. Sklenená nádoba je rozhodne na uchovávanie najvhodnejšie. Vzhľadom k veľkosti semien je ideálne mať skúmavku, banku alebo napríklad zaváranie. Dobre ju umyte a vysušte.

Potom musíte z nádoby so semenami nejako dostať vlhkosť. K tomu je možné využiť veľmi porézny materiál, ktorý na seba vlhkosť naviaže. Vlhkosť bude síce v nádobe ale bude na jednom mieste, na materiáli. Pokiaľ chcete udržiavať osivo ako profesionál, siahnite po tzv. Silica gélu. Silikagél sú malé, väčšinou biele, až priehľadné guličky. Najčastejšie sa s nimi stretnete v malých papierových vrecúškach v nových topánkach, v elektronike .. Silica Gel môžete kúpiť aj na váhu, alebo skôr na objem, 1 liter stojí pár desiatok korún. Jeho hlavnou výhodou je, že ide znovu vysušiť a použiť. Je chemicky neutrálne a nezávadný.
Ak máte doma mačku alebo domáceho maznáčika so suchým záchodom, ide použiť i jeho výstelka. Tá je často tiež na báze silica gélu alebo podobne pórovitého materiálu.
Ak nemáte ani silica gel, ani mačku, môže pomôcť obyčajná ryže.

Porézne látku nasypte na spod nádoby približne do 1/4 a oddeľte od semien treba vatou, jemnou látkou. Nádobu pevne uzavrite a nechajte deň pri izbovej teplote.

Silica Gel v sáčku z bot

Pravidlo č.2 - teplota

Všeobecne platí, že čím nižšia teplota, tým lepšie. Zároveň by mala byť teplota semien stabilný.
V domácich podmienkach to môže byť ale ťažko dosiahnuteľné.

Na výber máme dva spôsoby uchovávania. Vhodnejšie je mať semená pod bodom mrazu, najmä pri dlhodobom uchovávaní v poriadku rokov a zachovanie čo najlepšej kvality. Tu je ale nutné zmazit semená rýchlo, čo nemusí bežný mraznička zvládať. Semená sa zmazují pri teplote okolo -25 ° C čím sa predĺži doba klíčivosti pokojne 4x. Bežne majú mrazničky okolo -6 ° C, tie najvýkonnejšie bežné mrazničky ide nastaviť i na -24 ° C. Ak vám to mraznička dovoľuje, nastavte pred zmrazením teplotu čo najnižšie, -18 ° C je už veľmi dobrá teplota na zmrazenie. Ak máte s teplotou obavy, pomôže keď budete semená zmrazovať v otvorenej nádobe, bude to rýchlejšie.
V mrazničke umiestnite semená čo najnižšie, dozadu, kde je teplota stabilnejší než u dvierok.

Druhou variantou, skôr krátkodobú, je chladnička, špajzu alebo pivnica, kde nie sú výkyvy teplôt. Tu je teplota nad bodom mrazu, nemusíme sa teda báť poškodenia semien kvôli zlému zmrazenia. V prípade priestor ako špajzu, pivnica nesmie semená přemrzat. Tu hrá veľkú úlohu stabilnú klímu. Ak volíte chladničku, určite na spod dozadu, vyvarujte sa umiestnenia do dverí ledlice!

nádoba na semena

Pravidlo č.3 - svetlo

Niektoré semená vyžadujú na klíčenie svetlo. Tma nie je v uchovávania nikdy na škodu. Zďaleka najhoršie je nechať semená na priamom slnku, potom môže dochádzať ik rosenie. Nádobu držte v tme.



Aj v domácich podmienkach môžete semená udržať dobre klíčivé niekoľko rokov. Sucho, chlad a temno - to sú tri základné jednoduché pravidlá.
Výrazne predĺžiť klíčivosť pomôže atmosféra CO² v nádobe.

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite zdieľať :)