Každý kto sa nejako bližšie zaujíma o konope a jeho pestovanie, už určite niekedy počul, že samce tejto rastliny sú v podstate k ničomu.

V nasledujúcom článku sa môžete o samčích rastlinách dozvedieť o niečo viac a tiež zistiť, že v niektorých chvíľach to bez samcov skrátka nejde.







Ako spoznať samca konope

Samčie rastliny konope sú na rozdiel od samičích oveľa menšie a menej vetvené. Samičie rastliny môžu mať pokojne aj dvojnásobnú váhu ako rastliny samčie. Samčie rastliny majú žlté alebo zelenkasté okvetia a päť tyčiniek s nitkami. Samca je možné spoznať relatívne ľahko. Ich typické kvety vyrastajú totiž vo forme malých guličiek na vrcholičnatých latách.

Guličky sa vyskytujú v skupinách a visí z rastliny na tenkých vláknach. Z počiatku sú veľké len niekoľko milimetrov. Po dlhšej dobe kvitnutia guličky puknú a je možné napríklad s pomocou lupy si na nich prezrú malé kryštáliky THC. Čím viac sa kryštály blyští, tým je pravdepodobnejšie, že budú mať väčšiu kvalitu.

V tejto dobe si tiež môžete všimnúť drobných peľových vrecúšok, ktoré sa svojím tvarom podobajú banánu. Z týchto častí vzniká peľ. Peľnicami konope obsahujú veľké množstvo peľu, preto oplodnenie rastlín nie je závislé na hmyzu, ale postačí obyčajný vietor. Je dokázané, že peľ sa pomocou vetra prenáša pokojne aj desať kilometrov ďaleko.

Ďalším znakom, ktorým možno obe pohlavia rozlíšiť sú biele chĺpky. U samičích rastlín vyrastajú biele chĺpky v takzvanom pazuchách rastliny (v mieste, kde k hlavnému stonke konope prirastá list), vždy dva chĺpky z jedného listovej stopky. U samca je to s chĺpkami oveľa jednoduchšie. Žiadne totiž nemá.

Pohlavné znaky je možné rozoznať už v období mesiaca, mesiaca a pol po presadení.

Platí pravidlo, že samčie rastliny dozrievajú o 4 až 6 týždňov skôr ako tie samičie. Kvety samčích rastlín sú zrelé asi dva týždne po tom, čo môžete pozorovať prvé malé hlavy. Tieto kvety nevyrastú všetky naraz, vznikajú postupne, po dobu niekoľkých týždňov.

Pestovatelia konope nemajú väčšinou samčie rastliny príliš v obľube. Potencie samčích rastlín nie je tak vysoká ako u samíc konope a je tiež príliš nevyrovnaná. Po objavení prvých kvetov sa väčšinou samčie rastliny dostávajú do poslednej fázy svojho života. Aj keď u tých samčích rastlín, ktoré boli pestované pod strechou alebo za miernej klímy, sa kvetenstvo opakovalo aj viackrát.

Väčšina pestovateľov, s výnimkou prípadu, keď potrebujú získať nová semená, sa samčích rastlín zbavujú alebo je žne skôr, než dôjde k opelenie. Aj malá samčie rastlina dokáže veľmi ľahko opeliť jedno políčko. A ak samec svojim peľom samicu opylte, tá stratí všetku živicu, pre ktorú je konope pestované a úrodou sa stane veľké množstvo semienok.

Samčí a samičí rostlina

využitie samcov

Na výrobu výrobkov z konope možno použiť lístie zo samcov aj samíc a kvetenstvo iba zo samíc. Na technické účely ide využiť tiež obe pohlavia.

Ako ide usúdiť už z riadkov napísaných vyššie, samec je pre pestovanie konope napríklad na liečivé účinky takmer k ničomu. Podiel látok v ňom obsiahnutých je minimálna. Samičie rastliny, nielen, že obsahujú viac psychoaktívnych látok, tvoria tiež pevnejšie vlákna a aj ich semená sú oveľa výživnejšie. Ani fajčiari marihuany, pre nijako vábnou chuť a vôňu, samčie kvetenstvo nefajčí.

Avšak prečo je samec konope dôležitý, je jeho úloha pri pestovaní konope na semenec. Bez samičích aj samčích rastlín to skrátka nejde.



Pestovanie vlastných semien

Na začiatok tejto kapitoly je dobré zhrnúť pár základných termínov. Semená, ktoré sa dajú kúpiť napríklad v obchode, môžu byť tzv. Regular (semená obyčajná) alebo semená feminizovaná.

semená regular

Tieto semená nie sú nijako geneticky upravená a sú tiež lacnejšie. Po vysadení semien sa objaví ako samičie, tak samčie rastlinky (zhruba v priemere 50:50). Všetky nefeminizovaná semená

semená feminizovaná

Tieto semená sú geneticky upravená tak, že ak na záhone vysadíte desať semien, zo všetkých by mali vzísť rastlinky samičie. Môžu sa však prihodiť prípady, v ktorý sa objaví aj samčie rastliny alebo hermafroditi (na jednej rastline je ako samčie, tak i samičie kvetenstvo). To je u tohto typu semien väčšinou spôsobené genetickou vadou. Všetky feminizovaná semienka .



pestovanie semien

Preto, aby vznikla semená je teda potrebné, aby peľ zo samca konope opyloval samičie rastlinku. Dôležité je, aby sa tak stalo v počiatočnej fáze kvitnutia. Pri pestovaní konope vonku nie je na opelenie nič ťažké. Môže sa dokonca stať, že aj keď medzi rastlinami nie je ani jedna samčie, samica konope opelené budú. Stačí len, aby sa niekde v okolí, trebárs na susedovej záhradke objavila jediná samčie rastlina.

Ak sa pestuje konope indoor, je najlepšie obdobie pre rozmnožovanie medzi druhým a štvrtým týždňom kvitnutia v závislosti na odrode. Avšak nie je potrebné strážiť presný termín. Opeľovať je skrátka možné, až samčie rastlina začne tvoriť peľ. Samce vykvitajú skôr ako rastliny samičie, tak príroda zariadila, že sa peľ na samičie rastliny dostane.

Či už sa rastliny konope pestujú kdekoľvek, môže sa objaviť prípad hermafroditizmu. V niektorých prípadoch sa utvorí na samičie rastline niekoľko malých samčích kvetenstvo, ktorých si možno veľmi zle všimnúť. Takto vzniknutá semená môžu byť kvalitné, avšak vo viacerých prípadoch nie sú nijako hodnotná a pestovateľ nemá ani istotu, ktoré dve rastliny sa vôbec skrížili.

množenie semien

Pre získanie kvalitných semien je nutné vybrať tie najlepšie rastliny. Semená rastlín nesmie byť samozrejme feminizovaná, z týchto semien nemožno získať samca. Semená sa zasadí a sleduje sa vývoj každej rastlinky. Z vyrastených rastlín sa vyberajú len tie najsilnejšie a najkvalitnejšie. Naopak je nutné hneď v počiatkoch odstrániť tie rastliny, ktoré vykazujú nejaké vady a sú preto nevhodné na pestovanie. Čím viac rastlín sa vysadia, tým je viac priestoru pre väčšie selekciu. Ak sa napríklad vysadí len desať rastlín, môže nakoniec zostať iba jedna samčie a jedna samičie. Selekcii vykonáva aj všetky semenné banky, ktoré však majú k dispozícii až tisíce rastlín.

Výber sa robí naozaj až do chvíle, kedy zostanú tie najsilnejšie rastliny. U samcov stačí mať v závere len jednu najlepšie rastlinku. Peľ z tohto samca totiž opylte aj viac samičích rastlín.

Naozaj kvalitného samca možno ľahko rozpoznať podľa stavby rastliny, ale aj podľa vône živice, ktorú možno ucítiť, ak sa trie stonku medzi prstami. Ak je samec veľmi kvalitné, je možné si jeho peľ uschovať pre ďalšie rozmnožovanie.

Pri množenie je taky veľmi dôležité oddeliť od seba samčie a samičie rastlinky, aby slabý jedinec neopylil všetky samice alebo aby sa peľ z niekoľkých samcov nezmiešal dohromady.

Až sa zo samca pri dotyku začne sypať prášok, je dostatočne zrelý. Potom je možné vziať malý štetec, namočiť ho do peľu samčie rastliny a potom ho preložiť na kvetenstvo samičie. Je tiež možné časť samca alebo aj celú samčie rastlinku odrezať a vyprášiť jej na rastliny druhého pohlavia. Potom sa už o rastliny stará, aby dosiahli zrelosti a išlo je zožať. V závere pestovateľ dosiahne v počte desiatok až stoviek semien. Správne dozreté semeno nesmie byť biele ani zelené. Väčšinou sa samo vymrští zo svojho puzdra a je hnedej a žíhané.


Pylové pytlíčky

šľachtenie

Medzi šľachtením a množením semien je rozdiel. Zatiaľ čo pri množenie semien sa používajú semená rovnakej odrody, pri šľachtení sa krížia dve rozdielne odrody a vzniká tak odroda tretiu, ktorá by optimálne mala mať tie najlepšie vlastnosti z odrôd východiskových. Šľachtenie sa vykonáva aj preto, ak je nutné získať odrodu s nejakými charakteristickými vlastnosťami (napríklad je potreba odroda, ktorá vydrží nižšie teploty).

Výsledok u šľachtenie nie je nikdy vopred odhadnuteľný. Vyšľachtiť novú odrodu je veľmi náročné na čas a trpezlivosť. Tí, ktorí konope šľachtí, majú za sebou už nejaké praktické skúsenosti a tiež teoretické vedomosti.

Preto, aby sa dosiahlo stabilné odrody, platí ešte jedno pravidlo. Je nutné vykonávať spätné kríženie s pôvodnou samčie líniou. Ak sa krížia napríklad samičie rastlina odrody White widow (WW) a samčie rastlina Jack Herrero (JH), je nutné aj v nasledujúcich generáciách krížiť samicu výslednej odrody sa samcom JH.

Feminizované odrody je tiež možné šľachtiť. Tým, že prenesiete peľ zo samca na feminizovaná rastlinku, ale nedostanete feminizovaná semienka. Z takýchto semien vzídu ako samičie, tak i samčie rastliny. Avšak feminizovaná semienka sa zo zásady pre šľachtenie nevyužívajú.



klonovanie

Ďalšou metódou rozmnožovanie, je pestovanie zo sadeníc a klonov. V tomto prípade sa pestuje odrezkami z veľkej materské rastliny. Pestovatelia sa tak nazývajú matkaři.

Pestovateľ vezme rezne materskej rastliny vo vegetatívnom raste, ešte než dôjde ku kvitnutia. Tie sú potom pestované ako samostatná rastlina. Tieto nové rastliny budú rovnaké ako pôvodná rastlina. Zachová sa tak charakter a genetické vlastnosti prvej rastliny. Klon môže byť klonovaný najmenej dvadsaťkrát, ale pravdepodobne sa ničomu neuškodí, keď bude klonovaný ešte aj viackrát.

Klonovanie nie je rozhodne tak jednoduché ako pestovanie konope pomocou semien. Je aj časovo náročnejšie, semená totiž rastú dvakrát rýchlejšie.