• Myslíte, že konope nemá okrem rastafariánstva žiadnu spojitosť s náboženstvom? Potom vás možno nasledujúci text vcelku prekvapí.

Nielenže je konope používané počas náboženských obradov, je tiež spojené s dlhoročnou tradíciou náboženstva dnešného i dávneho sveta. Začnime teda v oblasti, kde má užívanie kanabisu historicky najhlbšie korene: v Číne.

Konope v Čínskom náboženstve

Konope v kombinácii s ženšenom užívané za účelom odhalenia právd o budúcnosti - taký bol rastlinný, psychoaktívny mix šamanov vyznávajúcich taoizmus. Dávni taoisti verili, že im konope umožňuje vyslať svojho ducha dopredu v čase a predpovedať tak, čo sa v budúcnosti stane.

V prastarom taoizmu bolo však konope povolené užívať len tým najvyššie postaveným predstaviteľom. V žiadnom prípade potom nebolo konope zdieľané s obyčajnými ľuďmi, čo by mohlo vysvetľovať absenciu zmienok o konope v prastarých textoch. V roku 200 nášho letopočtu začala éra dynastie Han, ktorá presedlala na Konfucianizmus, čo znamenalo koniec ak pre taoizmus, tak pre náboženské užívania kanabisu v Číne.

Konope v Indickom náboženstve

Kým okolo roku 200 nášho letopočtu nábožensky smerovaná aplikácie konope v Číne ustupovala, v Indii prebiehal pravý opak. V Indii bolo konope považované za samotný dar z nebies, zaslaný bohmi ako akt milosrdenstva - malo ľuďom pomôcť odpútať sa od strachu, dosiahnuť rozkoše a zvýšiť sexuálnej túžby. Ďalšie hinduistickej povery hovorí o konope ako o rastline, ktorá vyrástla z božského nektáru spadnutého z nebies.

Veľmi populárnou teóriou spojenou s hinduizmom je tiež príbeh, v ktorom konope vzniklo ako výsledok snahy bohov a démonov o získanie Amrita - sanskritu, pomocou ktorého možno dosiahnuť nesmrteľnosti. Či už sa rozhodneme veriť v čokoľvek, je úplne jasné, že konope má v hinduizme veľmi posvätné postavenie.

V praxi bolo v Indii konope ponúkané bohom vo forme posvätného nápoja pri rituálnych obradoch a tiež používané medzi ich účastníkmi.

Konope v Tibetskom náboženstve

India s Tibetom zdieľa nielen hranice, ale aj dlhoročné náboženské tradície spolu s rituálnym užívaním kanabisu. Tibet je historicky budhistický národ. V jednom z dvoch hlavných náboženských prúdov budhizmu, takzvanom Mahayana budhizmu sa hovorí, že Gautama Budhha dodržiaval v ceste za osvietením diétu skladajúci sa z pouhého jedného konopného semienka denne.

Budha je tiež často znázorňovaný spôsobom, kde drží misku, v ktorej je "soma" - listy konope. Praktikanti budhizmu často užívali konope pred ich meditáciou, aby dosiahli vyššieho stavu vedomia.

konope a náboženstvo

Konope v náboženstve starovekého Grécka

Staroveké kultúry skýtského kráľovstva a Asýrie používali pri svojich náboženských obradoch konope ako kadidlo. Hérodotos, grécky historik, známy tiež ako "otec histórie" z piateho storočia pred Kristom, vo svojich zápiskoch opisuje, ako Skýti konali náboženské ceremónie v stanoch vcelku podobných typickým týpí amerických indiánov (obrázok dole), kde rituálne inhalovali výpary konope, ktoré pomaly pálili vo vopred nachystanom kadidelnicu.

Predpokladá sa, že ľudia z dávnej Asýrie konope rituálne užívali už od 9. storočia pred Kristom, historici si však týmto nie sú zatiaľ úplne istí. Čo však isté je, že v určitej dobe začali asyrové používať výpary z konope pre zapudenie zlých duchov ako behom pohrebov, tak pri pôrodoch.

Konope v Starom Zákone

Konope je absolútne neoddeliteľnou súčasťou východných náboženstiev, sú tu však aj odborníci, ktorí veria, že je konope spojené aj s kresťanstvom a judaizmom. Napríklad, v roku 1936 poľská etymoložka Sula Benetová predstavila radikálne zmenenú interpretácii Starého Zákona. Podľa Suly si historici zamenili staré hebrejské slovo kaneho bosm, ktoré preložili ako calamus - tradične používanú, aromatickú rastlinu. Podľa tejto etymoložky však kaneh bosm v skutočnosti znamená konope. Ak je interpretácia Suly správna, znamená to, že by sme mali radikálne zmeniť naše chápanie Starého Zákona.

Referencie o kaneho bosm sú v Piesni Piesní, Knihe Izaiáša, Jeremiáša, Ezechiela a tiež knihe Exodus.

Konope v Jamajskom náboženstve

Novodobý výskum náboženského užití konope sa doteraz zaoberal najmä jeho spojením s rastafariánstvom.

Toto tradičné jamajské náboženstvo bolo spopularizované najprv Bobom Marleym a nedávno tiež americkým umelcom Snoop Lionom, predtým známym ako Snoop Dog.

Rastafariánstvo sa sústredí najmä na boha Jah a na rituálne užívanie kanabisu spolu s odmietaním akejkoľvek formy oprese. Náboženské použitia konope rastafariánami sa stalo v priebehu 20. storočia predmetom vyšetrovania. V roku 1993 však celá vec kulminovala v nový zákon o náboženskej slobode, ktorý v USA umožňuje užívanie kanabisu pre náboženské a spirituálne praktiky.

Čo sme sa teda dnes naučili? Konope je súčasťou ľudstva už po veľa, naozaj veľa dlhú dobu. Historicky bolo používané ako za účelom liečby, tak pre náboženské a spirituálne praktiky.

Autor: Bailey Rahn

Překlad: Filip Maral

Zdroj: leafly.com 

Obrázky: 3yf0ko2 images