Iste veľa z vás sníva o tom, aby sa jedného dňa zmenil zákon a marihuana sa stala legálne záležitosťou. Už len treba preto, že by mnohým ľuďom pomohla k liečbe chorôb a nemuseli si ju obstarávať na čierno ako sa bohužiaľ bežne deje.

Súčasnosť je ale taká, že marihuana je kriminalizovaná a niekedy je možno vidieť naozaj extrémny postihy za jej držanie a nakladanie s ňou. V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko krajín a ich trestný zákon a uvedieme si na pár príkladoch čo sa stalo ľuďom, ktorí nedodržali tamojšie zákony.

Marihuana v Thajsku

Thajsko vyzerá na prvý pohľad veľmi prívetivo a je často vyhľadávaným miestom pre turistov. Lákavá je nielen kultúra a pamiatky, ale aj láskavá povaha Thajčanov. Popri všetkých pozitív má ale aj tienistú stránku, ktorú je stále viac kvitnúce obchod s drogami do ktorého sa zapliesť môže priniesť naozaj veľké problémy.

Marihuana sa dá pomerne ľahko zohnať v hlavnom meste Bangkoku a v rôznych turistických strediskách. Tohto nevyužívajú len turisti, ale čímdál častejšie aj bohatší thajská mládež. Je to ale veľký risk, pretože miestne zákony sú naozaj tvrdé. Za pašovanie drog hrozí 50 rokov väzenia alebo trest smrti. Medzi ľudí, ktorí tu doplatili na svoju nezodpovednosť patrí aj niekoľko Čechov. Pre Thajsko nie je ani korupcia žiadnou veľkou neznámou a dovolať sa práva je často nad ľudské sily.

Podvod s marihuanou

S čím sa tu môžete stretnúť? Častou ukážkou tú je tzv. Podvod s marihuanou. V turistických strediskách ako napríklad v Phukete (na ostrove Ko Samui) môžete zažiť tento scenár: Turista s barmanom uzavrie obchod, kde si turista zakúpi isté množstvo marihuany. A čo nasleduje? Barman okamžite uvedomí políciu s ktorou si rozdelia zisk.

Turista je prevezený na "protidrogovú liečebnú stanicu", kde strávi podľa thajských zákonov cca 6 týždňov. To, že má doma nejaké záväzky ako je rodina, práca a ďalšie, to nikoho nezaujíma. Avšak ak je turista majetnejší má možnosť, aby bol predčasne prepustený. Pomôžu "šikovné" advokátskej kancelárie, ktorým zaplatíte čiastku okolo 4000 Eur (v prepočte teda nejakých 100 000 Sk slovenských). Tieto peniaze si napoly rozdelia advokátska kancelária a polície.

Thajské väznice

V thajských väzniciach sú úplne otrasné podmienky. Nielen že väzni dostávajú málo jedla, hygiena je silne nedostačujúca, ale niekedy sú aj psychicky a fyzicky týraní. Pokiaľ naviac väzeň ochorie, vystavuje sa hrozbe smrti. Lieky si musí zaplatiť sám a obstarať mu ich musí dozorca. Pokiaľ mu to finančná situácia nedovoľuje, je to jeho smola. Nehovoriac o veľkosti ciel a počtu väzňov v nich. Bežne sa stretnete s dvadsiatimi väzňami v miestnosti o veľkosti malého obýbáku. Predstava je to šialená. A spanie v ľudských podmienkach? Na to môžete tiež zabudnúť. Ako lôžko slúži studená betónová podlaha.

Ak jeden dostane svrab či inú nákazlivú chorobu, počas chvíľky sú nakazení väčšinou všetci. Ocitnúť sa môžete ale aj na samotke v putách, hovorím o cele veľkosti ľudského tela. Namiesto WC diera a jímka na umývanie plná hrdzavé vody.

Věznice v Thajsku

Marihuana v Spojených arabských emirátoch

Hlavným mestom Spojených arabských emirátov (SAE) je Dubaj. Dubaj je symbolom luxusu a bohatstva a žije tu cca 99% obyvateľov SAE. Je pravdou, že sa tu stretnete s luxusnými automobilmi, prepychovými hotely, umelými ostrovmi, šperky s najdrahšími kameňmi, prakticky so všetkým pod čím si predstavujete luxus.

Legislatíva

SAE sú krajinou uctievajúce islam, teda nie je divu že majú zavedený systém práva šaría. Šaría pochádza zo 7. storočia a zahŕňa všetky stránky bežného ľudského života, počnúc politikou, cez obchod, rodinu, sexualitu až po osobnú hygienu. Praktizuje ju viac ako miliarda moslimov na celom svete. Zakazuje akúkoľvek konzumácii omamných látok! Minimálny možný trest aký môžete dostať za držanie omamných látok sú 4 roky.

Kuriózne postihy
  • 1) V septembri roku 2007 sa prilepila doslova smola na päty jednému Angličanovi. Na letisku v Dubaji bol zadržaný colníkmi s tým, že na podrážke topánky mu bolo objavené konope a to v množstve 0,003g! Toto nepatrné množstvo ho dostalo do väzenia kde bol odsúdený na 4 roky. Sedel do februára 2008 a jediným šťastím pre neho bolo, že dostal milosť.

  • 2) Ďalšie kuriózne postih dostal anglický Dj vystupujúce v SAE. Polícii bol udaný tip, že tento Dj užíva hašiš. V marci 2010 ho zatkli a odsúdili na 4 roky potom, čo zistili prítomnosť THC v tele. Čo je na tom ale naozaj smutné, tak že Dj mal posledného jointa užiť v decembri 2009 pri návšteve Anglicka.

  • 3) Síce teraz nebude reč o marihuane, ale určite to stojí za zmienku. Švajčiar ktorý cestoval z Londýna do Anglicka si po ceste dal jedlo obsahujúce mak. Následne ho zatkli a odsúdili na 4 roky za držanie 3 semien maku!

  • 4) Niekoľko rokov si vyslúžil aj subdodávateľ americkej armády v Afganistane, ktorý prevážal z Kandaháru do Dubaja marihuanu a hašiš. Keďže tieto špeciálne lety neboli kontrolované, bolo to pre prevoz drog bezpečné. Avšak tento američan doplatil na svoju naivitu. Keď si zavolal taxi, štedro sa chcel s taxikárom podeliť o jointa marihuany. Taxikár si urobil počas jazdy krátky hovor v jazyku akému američan nerozumel a odviezol ho na benzínku kde už na neho čakala polícia. Nasledovalo logické sprísnenie kontrol špecifických letov z amerických základní.

  • 5) Veľmi krutý trest postihol 21-ročného Brita a 19-ročného Sýrčana, ktorí v nevedomosti predali v SAE marihuanu policajtovi v prestrojení. Za púhych 20g, iba hovorím zámerne, pretože trest k tomu mi nepríde úmerný boli odsúdení na trest smrti. U nás by možno odchádzali od súdu s podmienkou, bohužiaľ zákon SAE je neúprosný.

Trest smrti

Marihuana v Austrálii

Boli časy, keď sa tu množstvo konope pod 30g riešilo obyčajnou dohováraním alebo menšie pokutou (do 100 dolárov) a vyššie množstvo pokutou 2 000 dolárov či odňatím slobody na 2 roky alebo kombináciou oboch. V súčasnosti sa hranica znížila na 10g a ďalej pri zadržaní osoby s množstvom vyšším ako 100g sa to automaticky posudzuje ako obchodovanie s omamnou látkou, čo je trestané pokutou 20 000 dolárov a odňatím slobody na minimálne 2 roky.

Ilegálne je tu aj predaj fajčiarskeho vybavenie ako sú fajky, papieriky, filtre, ... atď. Pri porušení hrozí pokuta až 10 000 dolárov (a až 24 000 dolárov pri predaji maloletým).

Marihuana v Mexiku

Ako je všeobecne známe, tak kriminalita v Mexiku je vysoká. Vláda vedie proti drogám tvrdý boj. Stačí aj veľmi malé množstvo marihuany alebo hašišu aby sa človek dostal do väzenia alebo musel zaplatiť vysokú pokutu. Pašovanie a predaj sa trestá veľmi prísne, navyše mexickej zákony nerozlišujú tvrdé a mäkké drogy.

Marihuana v Chorvátsku

Na začiatku roka 2013 došlo v Chorvátsku k zmene zákona čo sa týka drog. Novo je držanie omamných látok pre vlastnú potrebu považované iba za priestupok, už sa to neberie ako trestný čin. Užívatelia sa tak vyhnú väzenia, ale budú ich čakať vysoké pokuty.

Marihuana v Českej republike

Zákony SR sú síce miernejšie než napríklad v Thajsku, avšak užívanie kanabisu je aj tu ilegálne. Za prechovávanie malého množstva drogy pre vlastnú potrebu sa jedná o priestupok, ktorý je pokutovaný do výšky 15 000Kč.

Za prechovávanie konope vo väčšom množstve než malom môže byť osoba odsúdená až na 1 rok väzenia. Pestovanie konopných rastlín je tiež nezákonné. Za menšie množstvo hrozí až 15 000Kč. Pri pestovaní väčšieho množstva určeného pre vlastnú potrebu hrozí väzenie až na pol roka alebo peňažná pokuta.

Za malé množstvo sa považuje až 15g marihuany na osobu. Pri prechovávanie veľkého množstva drogy s cieľom predaja hrozí až 5 rokov väzenia.

Viac o zákonnosti marihuany u nás sa dočítate v článku:

/ sk / article / 83-konope-pred-a-za-hranici-zakona-zákonnosť-marihuany

Dnešným článkom sme vám chceli poukázať na tresty v rôznych krajinách. Ako sami vidíte, sú krajiny kde je užívanie marihuany jednoduchým priestupkom a potom sa stretnete so zemou, kde vám hrozí aj trest smrti. O trestoch v ďalších krajinách si povieme napríklad niekedy nabudúce.

Ak ťa článok zaujal, nezabudni ho zdieľať so svojimi priateľmi!