• Tridsaťpäťročná štúdia ukazuje, že muži sú viac náchylnejší na psychické poruchy v dôsledku fajčenia konope.
  • Pravý dôvod prečo tomu tak je, však zatiaľ nie je známy.

Nedávna štúdia ukazuje rodové rozdiely.

Hoci bolo urobených a potvrdených mnoho pozitívnych a lekársky prospešných objavov o konope, stále pretrvávajú obavy z trvalých účinkov konope na mozog.

V 80. rokoch vedci vykonali experiment, ktorý študoval užívanie kanabisu u približne 45 000 mužov vo veku 18 rokov. Tridsaťpäťročná štúdia pravidelne kontrolovala u mužov príjem marihuany, zvlášť u fajčiarov, u ktorých testy potvrdili nejaký typ psychickej poruchy.

Výsledky boli zaujímavé, Muži, ktorí fajčili marihuanu, boli 2,4x častejšie diagnostikovaní ako schizofrenici, ako tí, ktorí marihuanu nefajčili. U mužov, ktorí pravidelne fajčili konope, čo bolo vymedzených viac ako 50x za 15 rokov, bolo šesťkrát väčšie riziko vzniku schizofrénie ako u príležitostného fajčiara.

Toto bol prvý revolučný objav, ktorý ukázal súvislosť medzi duševnou chorobou a konzumáciou konope.

Celkovo bolo 9 štúdií, ktoré testovali teóriu, že marihuana súvisí s psychózou. Teraz, vďaka časopisu Advances in Dual Diagnosis, ktorý sa uskutočnil počas 11 rokov, sa výskumy domnievajú, že muži majú väčšie riziko konopnej psychózy ako ženy.

Dr. Paul Galdas a Dr. Holly Essex, vedúci výskumníci v tejto štúdii uviedli, že pomer je 2:1 mužov k ženám, ale pravdepodobne sa zvýši na 4:1.

Ian Hamilton okomentoval nedávnu štúdiu, v ktorej uviedol: „Výrazné rodové rozdiely v miere konopnej psychózy sú záhadné.

Je možné, že služby duševného zdravia a špecializovanej protidrogovej liečby, ktoré majú neprimeraný počet mužov, identifikujú a liečia viac mužov s kombinovanými problémami duševného zdravia a konope.“

Výsledok obrázku pre cannabis psychosis men

Čo je vlastne konopná psychóza?

Konopná psychóza mení psychickú stabilitu človeka po použití marihuany. Psychóza podľa definície znamená vážnu duševnú chorobu, ktorá vás prinúti veriť veciam, ktoré nie sú pravdivé.

Podľa Centra pre závislosť a duševné zdravie môže byť konopná psychóza po fajčení marihuany prežívaná niekoľkými typmi negatívnych emócií, ako je úzkosť, depresia a ďalšie duševné rozpory.

Prečo teda konopná psychóza postihuje mužov viac ako ženy?

Nanešťastie, vedci si stále nie sú istí, prečo sú muži viac postihovaní. Malé množstvo štúdií hovorí, že tieto rozdiely robí pohlavie, napriek tomu sme stále v procese porozumenia, ako pohlavie ovplyvňuje výsledky konopnej psychózy.

Zdá sa, že muži sú viac živí fajčiari ako ženy. Niektorí tvrdia, že fajčenie marihuany bolo a stále je pre ženy sociálna stigma, čo viedlo k menšiemu počtu fajčiarok. To je tiež základná myšlienka, že mladší muži sa pravdepodobnejšie viac zapoja do vysoko rizikového správania, vrátane túžby skúšať nelegálne látky. Iní špekulujú, že muži užívajú marihuanu ako metódy vyrovnávania, zatiaľ čo ženy majú tendenciu sa oprieť o sociálne interakcie, aby našli potrebnú pomoc.

Tieto predpoklady môžu byť užitočné pre špekulácie, prečo sa u mužov vyskytuje konopná psychóza viac ako u žien, čisto na základe štatistických údajov.

V súčasnosti stále nemáme dostatok dôkazov, ktoré by určili, prečo sú muži náchylnejší na psychózy konope viac ako ženy, ale podľa pána Hamiltona sa zdá byť jasné, že „na pohlaví záleží“.

Zdroje: článok , obrázok: nouvelles.umontreal.ca; fortune.com