Rastliny konope sú veľmi odolné a dokážu určitý čas odolávať nepriaznivým podmienkam. Počas pestovania, či už v interiéri alebo exteriéri, sa však môže vyskytnúť množstvo problémov. Pestovatelia by preto mali včas zasiahnuť a tieto problémy riešiť. Ak sa vám zdá, že vaše rastliny konope chradnú , uvádzameniekoľko možných nápravných opatrení založených na najčastejších problémoch, s ktorými sa rastliny konope počas svojho životného cyklu stretávajú. Čítajte teda ďalej a dozviete sa o štyroch hlavných kategóriách problémov pri pestovaní konope. Rozdelíme si problémy týkajúce sa živín, škodcov, chorôb a environmentálneho stresu. Poskytneme vám aj rady, ako tieto problémy identifikovať a následne úspešne vyriešiť.

Najčastejšie problémy rastlín konope

1. Problémy so živinami

2. Problémy so škodcami konope

3. Problémy s environmentálnymi stresmi

4. Problémy s chorobami konope

Nižšie nájdete informácie týkajúce sa najčastejších problémov, sktorými sa môžete stretnúť pri pestovaní konope, vrátane stručných tipov a trikov, ako týmto problémom predísť alebo ich odstrániť.

Problémy so živinami

Nedostatočné alebo nadmerné zavlažovanie

Nedostatočné alebo nadmerné zavlažovaniedva najčastejšie problémy začínajúcich pestovateľov, ktoré sa však dajú ľahko odstrániť.

Príliš veľa vlahy rastliny dusí a spôsobuje poškodenie vzduchových komôr koreňov. Naopak, príliš málo vlahy spomaľuje rýchlosť rastu a znižuje budúce výnosy.

Príznaky nedostatočného alebo nadmerného zavlažovania:

  • Opadávanie listov,
  • krútenie listov,
  • zmenafarby listov zo zelenej na žltú.

Riešenie:

Našťastie sa tieto problémy dajú ľahko odstrániť. Ak rastlinám nedávate dostatok vody, musíte ich zalievať častejšie a na jedno zalievanie im dávať viac vody. Nadruhej strane,ak ich zalievate príliš často, stačí zalievať menej často. V prípade nadmerne zavlažovanej rastliny počkajte niekoľko dní, kým vyschne, a až potom pokračujte v primeranejšej zálievke.

Najlepší spôsob, ako zistiť, kedy rastlina potrebuje zálievku, je skontrolovať suchosť pôdy. Stačí sa prstom dotknúť vrchnej vrstvy pôdy. Ak je suchá, pravdepodobne je čas rastlinu zaliať. Nezabudnite, že zalievať treba len vtedy, keď je pôda suchá vo vrstve asi 1 - 2 cm pod povrchom.

Nadmerné množstvo živín

Podobne ako pri problémoch so zalievaním majúzačínajúci pestovatelia často tendenciu prehnane vyživovaťsvoje rastliny . Príjem veľkého množstva živín nie je pre zdravie rastlín dobrý.

Príznaky nadmerného množstva živín:

  • Hnedé alebo žltkasté konce a okraje listov,
  • zvlnené špičky listov,
  • listy začínajú vysychať.

Riešenie:

Ak rastlina začne vykazovať známky nadmerného príjmu živín , natýždeň alebo dva prestaňte hnojiť. V závažnejších prípadoch sa potom odporúča kvetináč alebo pestovateľskú nádobu dôkladne vypláchnuť prúdom vody supraveným pH.

Je oveľa ťažšie odstrániť problém s nadbytkom živín ako s ich nedostatkom. V prípade nedostatku živín stačí pridať viac hnojiva. Nezabudnite, že organické hnojivá sú o niečo šetrnejšie ako neorganické.

Nedostatok dusíka

Dusík je jednou z troch hlavných makroživín, od ktorých sú rastliny konope závislé, preto je jeho prísun veľmi dôležitý. Nedostatok dusíka je pravdepodobne najčastejším problémom pestovateľov konope. Dusík pomáha pri produkcii chlorofylu, takže nedostatok dusíka komplikuje proces fotosyntézy, čo vedie k pomalšiemu rastu rastlín.

Príznaky nedostatku dusíka:

  • žltnutie listov,
  • opadávanie listov,
  • blednutie niektorých častí rastliny,
  • sfarbenie stonky do fialova alebo červena.

Riešenie:

Tento problém sa dá ľahko vyriešiť tak, že najprvskontrolujete, či používate prípravok so správnou hodnotou pH. Dodávajte rastlinám zmiešanú živnú zmes alebo organický prípravok, napríklad hnoj.

Nesprávna hodnota pH

Hodnota pH udáva, aké kyslé alebo zásadité je prostredie vo vašom pestovateľskom médiu. Preto je veľmi dôležité miešať živiny a vodu so správnou hodnotou pH. Nestabilná hodnota pH môže mať negatívny vplyv na príjem živín rastlinami konope.

Príznaky zlého pH:

  • hnedé škvrny na okrajoch listov.

Riešenie: V prípade, že je pH na úrovni 1,5 °C, je potrebné ho upraviť:

Majte po ruke tester a skontrolujte, či sú namerané hodnoty v správnom rozsahu. Ak sú namerané hodnoty nesprávne, upravte ich zalievaním rastliny prúdom čistej vody alebo použite regulátory pH, ktoré sa dajú kúpiť v obchode.

Nedostatok draslíka

Draslík ovplyvňuje mnohé prirodzené procesy v rastlinách. Pomáha pri vývoji koreňov, vstrebávaní vody a delení buniek.

Príznaky nedostatku draslíka:

  • Hnedé alebo hnedasté konce a okraje listov,
  • odumieranie listov a opadávanie listov,
  • rastlina môže rásť viac, ale je slabá.

Riešenie:

Často dochádza k nesprávnej absorpcii draslíka, pretože živiny dodávané rastline obsahujú príliš veľa vápnika alebo dusíka. Skontrolujte pH vody a preplachujte rastlinu vodou obsahujúcou len polovicu živín. Listová výživa alebo výživa bohatá na draslík, napríklad organické morské riasy , by mala tento problém odstrániť .

Problémy so škodcami konope

Medzi ďalšie nežiaduce problémy rastlín konope patria škodcovia. Existuje mnoho rôznych druhov živočíchov, ktoré si radi pochutnávajú na rastlinách konope, ale našťastie existujú spôsoby, ako im zabrániť.

Kobylky

Ide o jedného znajškodlivejších a najťažšie odstrániteľných škodcov. Tento drobný škodca má červenú, oranžovú alebo hnedú farbu a vyskytuje sa najmä pod listami.

Príznaky napadnutia mšicami:

  • Malé škvrny pripomínajúce bodky na listoch rastlín,
  • jemné pavučiny pripomínajúce pavučiny.

Riešenie:

Ak ste zistili, že niektorá z vašich rastlín je napadnutá mšicami,okamžite ich odstráňte z pestovateľskej miestnosti, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu choroby. Použite organický pesticíd, najmä na spodnú stranu listov. Najlepšíma najekologickejším riešením je použitie bahniatok, ktoré rýchlo zahubia všetky priadky morušové.

Mšice

Mšice sú veľmi malé, a preto je zvyčajne veľmi ťažké ich spozorovať. Nachádzajú sa na spodnej strane vejárovitých listov. Z týchto listov vysávajú živiny a vodu, čo spôsobuje ich vädnutie a vysychanie.

Príznaky napadnutia mšicami:

  • drobné žlté alebo biele škvrny veľkosti bodky,
  • biele vlákna medzi listami.

Riešenie:

Naničenie týchto chrobákov sa odporúča postrek zmesou nimbového oleja. S týmto problémom sa môžu prirodzene vysporiadať aj berušky.

Pásomnice

Pásomnice sú drobný hmyz, ktorý sa živí konopnými rastlinami tak, že svojimi tesákmi poškriabe povrch listov a vysaje maz, ktorý sa vylúči z poškodeného miesta.

Príznaky napadnutia pásavkami:

  • škvrny s mierne striebristým leskom na listoch a stonkách,
  • suché a krehké listy,
  • opadávanie listov,
  • vädnutie a oslabenie rastlín,
  • spomalenie rastu rastlín.

Riešenie:

S okrajmi sa môžete vysporiadať pomocou lepkavých pascí. Ďalším účinným riešením tohto problému je postrek rastlín roztokom. Ak sú rastliny napadnuté ,môžete ich postriekať nimbovým olejom alebo na ničenie strapcov použiť berušky.

Bielokrídlovka

Tieto drobné biele chrobáky sa živia vašimi vzácnymi rastlinami a tiež šíria choroby. Živia sa listami a stonkami rastlín konope a sú jedným z najškodlivejších škodcov, ktorí môžu napadnúť vaše rastliny.

Príznaky napadnutia bielokrídlovcami:

  • Biele škvrny pod listami,
  • zakrpatený rast a vädnutie rastlín,
  • žltnutie listov,
  • suché okraje listov,
  • krehké listy, ktoré opadávajú.

Riešenie:

Biele mušky sú odolné voči pesticídom, čo z nich robí veľmi nebezpečných škodcov. S týmito škodcami sa môžete vysporiadať pomocou ekologických domácich prostriedkov. Rastlinu môžete napríklad postriekať roztokom cesnakového oleja. Výborným prírodným spôsobom, ako týmto škodcom predchádzať , jesprievodná výsadba. Pestujte cínie a iné druhy farebných rastlín, aby ste podporili kolibríky a užitočný hmyz, ktorý ničí belorítky.

Problémy s environmentálnymi stresmi

Teplotný stres

Teplotný stres sa najčastejšie vyskytuje u rastlín pestovaných v interiéri. Teplotný stres je druh stresu spôsobený príliš vysokou teplotou v pestovateľskej miestnosti.

Príznaky teplotného stresu:

  • Žlté alebo hnedé škvrny na listoch najviac vystavených svetlu,
  • vädnutie a opadávanie listov,
  • okraje listov sa stáčajú nahor.

Riešenie:

Naodstránenie problémov s teplotným stresom jednoducho znížte teplotu na primeranú úroveň. Rastliny konope vo všeobecnosti uprednostňujú teploty okolo 20 - 30 °C cez deň a o niečo nižšie teploty v noci.

Vlhkosť vzduchu by mala byť nižšia ako vlhkosť rastlín konope a vlhkosť vzduchu by mala byť nižšia ako vlhkosť

Ďalším problémom pre rastliny konope môže byť vysoká alebo príliš nízka vlhkosť vzduchu.

Príznaky nevhodnej vlhkosti vzduchu:

  • Príliš vysoká vlhkosť sa prejaví, ak sa na rastlinách začne objav ovaťpleseň,
  • nízka vlhkosť spôsobí, že púčiky rastlín uschnú.

Riešenie: Vlhkosť vzduchu sa môže zvýšiť, ak je vlhkosť v miestnosti vyššia ako 10 °C:

Ak je vlhkosť príliš vysoká ,stačí investovať do zvlhčovača vzduchu.

Problémy s chorobami konope

Nižšie uvádzame zoznam chorôb, ktoré môžu ohrozovať vaše rastliny konope:

Hniloba konopných púčikov

Hniloba paličiek je jedným z najzákernejších hubových ochorení, ktoré postihujú rastliny konope. Hniloba paličiek je najčastejšou príčinou poškodenia listov a paličiek konope. Táto huba je príčinou problémov, ako je nedostatočný prísun vody a živín do listov a tyčiniek. Tejto hnilobe sa darí najmä vchladnom a miernom podnebí s vysokou vlhkosťou.

Príznaky hniloby kolíkov:

  • Biele škvrny na stonkách, ktoré neskôr zosivejú,
  • farba listov je tmavšia až fialová,
  • nezvyčajný rast listov,
  • viditeľná pleseň,
  • tyčinky uschnú a zmenia farbu na sivú, čiernu alebo hnedú.

Riešenie:

Najlepším spôsobom, ako zabrániť šíreniu hniloby , jezabezpečiť lepšiu cirkuláciu vzduchu a znížiť vlhkosť v pestovateľskej miestnosti. Je tiež potrebné oddeliť infikované rastliny od ostatných a odrezať infikované časti rastliny. Zvyšok rastlín starostlivo skontrolujte, či sa na nich nevyskytujú príznaky hniloby. Po odstránení všetkých hnijúcich častí rastliny starostlivo skontrolujte, či sa ostatné púčiky nemenia a či sú podmienky v pestovateľskej miestnosti v poriadku.

Septorióza listov

Rastliny konope majú často problémy s týmto hubovým patogénom, ktorý je spôsobený najmä kombináciou horúceho a daždivého počasia. Môže sa vyskytnúť aj u rastlín trpiacich nedostatkom dusíka.

Príznaky listovej septoriózy:

  • Žlté a hnedé škvrny na hornej a spodnej strane listov,
  • Škvrny majú často okrúhly tvar s tmavohnedými okrajmi a sivým stredom,
  • vädnutie a opadávanie listov,
  • zakrpatený rast a znížená úroda.

Riešenie:

Aby ste zabránili tejto chorobe alebo sa jej zbavili, buďte ostražití aodstraňujte napadnuté listy.

Septorióze môžete predchádzať striedaním miest, kde sadíte. Jednoducho si po každom zbere úrody vyberte nové miesto na výsadbu. Odstráňte všetky nečistoty z predchádzajúceho vegetačného obdobia a dôkladne prevzdušnite pôdu. Do pôdy pridajte zmes fungicídov. Výskytu choroby môžete zabrániť postrekom jedlou sódou.

Múčnatka

Prašivápleseň je jedným znajbežnejších typov húb, s ktorými sa ako pestovateľ konope stretnete. Môže sa vyskytovať najmä v zle vetranom a veľmi vlhkom prostredí.

Príznaky múčnatky:

  • Biele škvrny alebo múčnaté škvrny na listoch,
  • vädnutie a opadávanie listov.

Riešenie:

Múčnatke môžete predísť správnym vetraním a udržiavaním správnej teploty a vlhkosti. Odstráňte napadnuté rastliny zo škôlky a potom orežte napadnuté listy a stonky a ošetrite rastlinu prípravkami proti plesniam.

Budúcim problémom môžete predísť zabezpečením dostatočnej cirkulácie vzduchu, primeranej vlhkosti a čistého prostredia.

Starajte sa o zdravie svojich rastlín konope

Rastliny konope sú pomerne náchylné, čo znamená, žeak nedostávajú potrebné živiny, sú napadnuté škodcami alebo sa u nich vyskytnú iné problémy, môžu sa u nich prejaviťznámky stresu. Hoci sa na prvý pohľad môžu príznaky týchto nedostatkov zdať podobné,pozorným pozorovaním rastlín od samého začiatku pestovania ich môžete veľmi rýchlo a ľahko odhaliť. Hoci sa škodcovia a choroby môžu objaviť v ktorejkoľvek fáze pestovania ,najlepším riešením je vždy prevencia.

Najbežnejšie choroby konope by už pre vás nemali predstavovať problém. Zaobstarajte si semená konope s obsahom až 1 % THC a pustite sa do pestovania!

Autor: Mária Štefániková, PhD.