Možno Vás niekedy napadla otázka kto môže byť najväčšími producentmi marihuany vo svete. Dnešný zaujímavý článok nám tieto krajiny predstaví. Možno budete prekvapení. Ako prvý krajine si predstavíme Juhoafrickú republiku (JAR).

JAR sa neradí len medzi najväčších producentov, ale súčasne aj spotrebiteľov, pretože značná časť marihuany končí na domácom trhu. Spotrebováva aj marihuanu z Lesotha, čo je vnútrozemský štát Južnej Afriky. Jeho jediným susedom je teda JAR. Hoci sa Lesotho radí medzi najchudobnejšie krajiny sveta, marihuana tu predstavuje veľmi dôležitý zdroj príjmov, hneď vedľa medzinárodnej pomoci a peňazí z ťažobných spoločností.

Aj keď sa marihuana pestuje v celej Južnej Afrike, predsa len existujú štyri oblasti o ktorých sa dá povedať, že sú priamo zamerané na produkciu marihuany ako najvýznamnejší zdroj príjmov. Patrí sem KwaZulu-Natal, Eastern Cape, Svazijsko a Lesotho. Plantáže sú orientované predovšetkým do údolia, kde tečú rieky a potoky a odkiaľ je rozvedený zavlažovací systém. Ďalším veľkým dodávateľom z afrických krajín je Nigéria alebo Kongo.

Mexiko

Táto federatívna republika ležiaca na americkom kontinente je ďalším obrovským producentom konope. Každý rok sa tu vyprodukuje okolo 7 000 ton konope. V roku 2011 tu bola zlikvidovaná najväčšia plantáž aká kedy bola nájdená. Mala rozlohu takmer 120 hektárov. Marihuana ktorá na nej bola pestovaná mala odhadovanú hodnotu 2,8 miliardy korún. Mexiko je najväčší dodávateľom pre zásobovanie marihuany pre trh USA.

Paraguaj

Na prvý pohľad nenápadný vnútrozemský štát Južnej Ameriky sa zaslúži o druhé miesto v produkcii marihuany a zároveň sa stal prechodným štátom pre kokaín prevážajúce do Brazílie a Európy. Hraničí s Argentínou, Brazíliou a Bolívia. Z Bolívia a Kolumbia sem prilietajú malé lietadlá pristávajúce na veľkých rančoch. Pašeráci často zhadzujú náklad priamo zo vzduchu do polí alebo na cesty. Tu už čakajú nákladné automobily, ktoré naloží náklad a skrz nestrážené hranicu s ním prejdú priamo do Brazílie. Nie je výnimkou, že pašeráci preváža tovar za hranice aj na motocykloch alebo dokonca aj pešo.

Morálka je tu naozaj zvláštne. Rodičia svoje deti nabádajú, aby sa stali pašerákmi, že tak zarobia veľa peňazí. Väčšina pestovateľov pochádza z chudobných pomerov a svoje rastliny pestujú v prírodných rezerváciách a súkromných lesoch neďaleko miesta kde žijú. O marihuanu pestovanú v Paraguaji je veľký záujem predovšetkým preto, že sa pýši vysokými účinky. Navyše pôda v tejto krajine má ideálne podmienky pre pestovanie, preto i výnosy sú viac než dobré.

Pašerácká skrýš v osobní automobilu

Maroko

Je jedným z hlavných producentov marihuany pre južnú a západnú Európu. Maroko je štát ležiaci na severozápade Južnej Afriky. Marihuana je tu pestovaná na desaťtisícoch hektárov v pohorí Rif (súčasť pohoria Atlas). Maroko je ekonomicky závislé na produkcii marihuany, preto keby bola zlegalizovaná v Európe, znamenalo by to pre Maroko totálny katastrofu. Vláda je tolerantná k pestovanie pre vlastnú spotrebu, avšak považuje za ilegálne výrobu hašiša a obchod s ľahkými drogami.

Afganistan

Patrí medzi svetovú jednotku v produkcii konope. Každý rok pestuje konope na rozlohe 10 000- 24 000 ha v 17 z 34 provincií. Pýši sa obrovskými výnosy, ktoré robia 145 kg na hektár v porovnaní s Marokom, kde je to 40 kg na hektár. Konope je tu najviac pestované na juhu krajiny. Ako jeden z dôvodov, ktorý sa uvádza prečo je tu konope pestované v tak širokom meradle je, že náklady na pracovnú silu sú nízke a zároveň výnosy obrovské. Čistý výnos z hektára konope sa odhaduje na 3 341 dolárov.

Holandsko

Holandsko je preslávené predovšetkým vďaka produkcii kvetov. Každý si určite pri slove Holandsko vybaví Tulipány. Čo ale vynáša Holanďanom väčšie peniaze je konopný trh. Holandská vláda uvádza, že ročne si jej producenti prídu na dve miliardy eur (čo je polovica celkového obchodu

s poľnohospodárskymi výrobkami krajiny).

Dvě miliardy eur

A kam mieria vypestovaná marihuana? Hlavne do krajín ako je Anglicko, Belgicko, Nemecko, Škandinávie a Pobaltské krajiny.

Z krajiny je ročne vyexpedovaný okolo 500 ton marihuany. Na domácom trhu zostáva marihuana pre cca 400 tisíc užívateľov, zvyšok tvoriaci 80% produkcie je určený na vývoz.

A ako je na tom Česká republika? Podľa zistení polície pribúda vnútorných pěstíren konope. Len v minulom roku bolo odhalené 199 pěstíren a zabezpečené cez 90 000 rastlín. Odhadovaná produkcia týchto pěstíren je okolo 7 ton ročne. Väčšina tovaru býva určená pre domáci trh, zvyšok pre vývoz do Maďarska, Veľkej Británie, na Ukrajinu a do Severských štátov. Najväčší podiel na produkcii konope u nás má vietnamská menšina.

Hoci je pestovanie a následné pašovanie marihuany za hranice prísne trestané, stále títo ľudia riskujú a vyváža obrovské množstvo rastlín na ktorých zarábajú miliardové čiastky.

Siete pašerákov sú veľmi dobre organizované a ich odhalenie je náročné, preto tento nelegálny obchod prosperuje.