Hoci je marihuana považovaná za ľahkú drogu a mnoho ľudí ju vníma ako neškodnú a alebo rastlinu, ktorá prináša len samé pozitíva, je to fatálne omyl. Dnes sa pozrieme ako ovplyvňuje pamäť.

Dlhodobé užívanie marihuany výrazne ovplyvňuje pracovné pamäť, schopnosť udržať a spracovávať informácie pre ich ďalší použitie, chápanie a učenie.

Výskum v Cell

Štúdia vyšla v magazíne Cell poskytuje náhľad na pôsobenie THC na mozog. Jej závery sú prekvapujúce. THC ako najvýznamnejší psychoaktívne súčasť marihuany poškodzuje mozog a to tak, že nemusí ani pôsobiť priamo na jednotlivé neuróny. Poškodenie je spôsobené cez astrocyt (podporné a výživné činiteľa nervového systému) u ktorých panovalo presvedčenie, že v pamäti hrajú druhoradú funkciu.

Dlhú dobu vedci prijímali predstavu toho, že astrocyt majú funkciu čisto podpornú, ochrannú a vyživovacej. Až v posledných rokoch sa objavujú fakty, kde sa astrocytům priznáva aktívnejší role a to predovšetkým v prepojovaní jednotlivých neurónov. Receptory ktoré prijímajú normálne mozgové signály a zaregistrovávají THC sa nachádza nielen na neurónoch, ale aj na vyššie zmieňovaných astrocyt. V vykonanom experimente na pokusných myšiach sa tieto receptory na astrocyt zaslepili. Myši tak boli uchránené pred negatívnym vplyvom THC na pracovnú pamäť.

Bezprostredné intoxikácie THC teda neprináša iba príjemné pocity ako je stav uvoľnenie a eufórie, ale spôsobuje zhoršenie pamäte pre nedávno minulé podujatia a tiež znižuje schopnosť zapamätať si nové informácie. Pri intoxikácii THC začína prevládať chod pravej hemisféry. Väčšina pamäťových úkonov je však závislá na zapojenie ľavej hemisféry (kvôli znovuvybavení) a preto sa nie je čomu diviť, že užívatelia marihuany majú také problémy s pamäťou.

Rozdělení na pravou a levou hemisféru

Výskum Madeline Meierov z Dukeovej univerzity v Severnej Karolíne

Veľmi znepokojujúce výsledky priniesla štúdia, ktorá sledovala viac ako tisíc Novozélanďanov a vplyv konope na ich zdravie. Dospela k záveru, že fajčiari ktoré nedosiahli ešte plnoletosti a ktorí požívajú marihuanu pravidelne a dlhodobo sú vystavení trvalému poškodeniu inteligencie, pozornosti a pamäti. Negatívny vplyv má aj na vývoj mozgu a mentálnu schopnosť jedincov. Ako alarmujúce fakt môže znieť, že poškodiť pamäť si možno aj fajčením raz týždenne.

Výskum Národného inštitútu drogovej závislosti v Baltimore

Pozrime sa na ďalší výskum Národného inštitútu drogovej závislosti v Baltimore o ktorý sa zaslúžili Ronald Herning a Jean Lud. Do výskumu bolo vzaté 54 fajčiarov a 18 nefajčiarov marihuany. Zisťovala sa u nich rýchlosť prietoku krvi mozgovými tepnami. Meranie bolo uskutočňované doplerovskou ultrasonografiou najprv na začiatku pokusu a potom na konci, teda po mesiaci. Výrazne vyšší prietok krvi mozgovými tepnami bol zaznamenaný u fajčiarov marihuany. Tiež mali fajčiari vyššie hodnoty indexu pulzácie (meria stupeň odporu prietoku krvi). Účinkom drogy sa stráca samoregulačnú schopnosť krvných kapilár, čo spôsobuje neschopnosť meniť ich vnútorný priemer podľa potreby a kapilára tak zostáva trvalo zúžená.

Paměť člověka může být nenávratně poškozena

Index pulzácie u fajčiarov bol dokonca vyšší ako u pacientov s chronickým vysokým krvným tlakom a alebo u ľudí trpiacich cukrovkou. Všetko nasvedčuje teda tomu, že marihuana spôsobuje abnormality u mozgových vlásočníc. Čo sa týka návratnosti týchto hodnôt do normálu, tak je to otázka dlhšej doby. Zlepšenie u slabých a stredných fajčiarov sa prejavilo až po mesiaci abstinencie. A veľmi zarážajúce je, že u ťažkých fajčiarov sa zlepšenie neprejavilo vôbec.

Pre lepšiu predstavu si ukážeme ako Herning rozčlenil fajčiarov. Medzi ľahké sa radí takí, ktoré vyfajčí 2-15 jointov týždenne, medzi strednou konzumenti 17-70 jointov a za ťažké fajčiarov považuje ľudí dymiace 78-350 jointov týždenne.

Záverom by sme povedali jediné. Marihuana je mnohostranne využiteľná rastlina. Ľuďom slúži ako potrava, liečivo, uplatnenie nachádza aj v stavebnom, chemickom a ďalším priemysle a práve jej zneužívaním sa dostávajú na svetlo aj negatívne stránky ako napríklad dnes, popísaný účinok na pamäť.