Odkiaľ pochádza konope?

Divoký konope pravdepodobne pochádza zo strednej Ázie - z častí Číny, Mongolska, Ruska, Kazachstanu, Pakistanu a Indie. Ľudia začali s poľnohospodárstvom približne pred 10 000 rokmi a predpoklad á sa, žekonope začali ľudia pestovať pred 5 000 až 6 000 rokmi. V praveku, keď sa oteplilo podnebie a ľudia začali migrovať, priniesli so sebou "trávu" do rôznych krajín.

Predpokladá sa, žezo strednej Ázie sa konope rozšírilo na Blízky východ a východné pobrežie Afriky, ako aj do juhovýchodnej Ázie. Nakoniec sa o stovky rokov neskôr dostala do Európy a Ameriky.

Vurčitých oblastiach sa začali vyvíjať rôzne druhy konope - miestne odrody . Tieto odrody, ako napríklad Hindu Kush (pochádzajúca z pohoria Kush v Pakistane a Afganistane) , súovplyvnené podnebím, geografiou, pôdou a prostredím daného regiónu.

Konope v starovekej Číne

Najstarší lekársky spis na svete,Pen-ťiao-čching, sa prvýkrát objavil koncom 2. storočia n. l. počas vlády dynastie Chan, ale bol zostavený na základe starovekých textov. Odkazuje na cisára Šen-nung, zakladateľa čínskej medicíny, ktorý žil minimálne okolo roku 2000 pred n. l. a ktorýuznával prínos konope pri viac ako 100 ochoreniach. Pen-ts'ao-qing predstavuje najstarší záznam o konope ako liečebnom prostriedku , ktorý zdôrazňujeliečebný potenciál rastliny a jej bezpečné používanie.

Čínska medicína je založená na princípoch jin a jang a konope bolo považované za liek, ktorý obnovuje jin a je užitočný priochoreniach, ako je dna, reumatické bolesti, zápcha, malária a gynekologické poruchy.

Vroku 2019 vedci objavili drevený predmet pochádzajúci z obdobia približne 1500 rokov pred naším letopočtom.

Desať takýchto predmetov sa našlo na pohrebisku v oblasti východného Pamíru v Číne, čo naznačuje, že boli súčasťou pohrebného rituálu. Tieto ''žertvy'' pozostávali z kusov dreva s vyrezanými hlbokými otvormi a zuhoľnatené pozostatky nájdené vo vnútri obsahovali stopy kanabinoidov. Do týchto predmetov sa umiestňovala konope a rozžeravený kameň a vdychoval sa dym.


Rastové štádiá rastliny konope.


Konope v Indii : Konope: posvätná medicína a ajurvéda

Konope zaujíma významné miesto vAtharvavede, zbierke posvätných sanskritských spisov pochádzajúcich z obdobia najmenej 800 rokov pred Kristom, ak nie skôr. V texte sa konope spomína ako jedna z piatich posvätných rastlín, ktorých liečebné využitie sa prelína s náboženskými a rituálnymi praktikami. Bola uznávaná ako zdroj šťastia a nositeľka radosti a slobody.

Rastlina bola opísaná aj v Susrita Samhita, základnom texte ajurvédskej medicíny z obdobia okolo roku 800 pred n. l., ktorý vysvetľuje mnohé liečivé vlastnosti rastliny. Konope sa používalo na ohromujúci počet terapií: okrem iného ako prostriedok stimulujúci chuť do jedla, prostriedokproti bolesti, anestetikum, antikonvulzívum a antiparazitikum.

Bhang, nápoj z konope, teplého mlieka, orechov a korenia, bol bežným liekom na choroby a považoval sa aj za obľúbené jedlo boha Šivu. Bhang sa považoval za veľmi účinný na zmiernenie úzkosti a stále sa konzumuje v posvätných kontextoch, napríklad počas festivalu Holi .

Konope v starovekom Egypte

Podľa historikov sa konope dostalo do Egypta zo Strednej Ázie, pričom lekárske záznamy napísané na papyruse z roku 1550 pred n. l. zdôrazňujú protizápalové vlastnosti rastliny a jej použitie ako pomoc pri pôrode. Egypťania podávali konope kreatívnymi spôsobmi - ústami a cez kožu, ale aj cez konečník, vagínu a do očí.

Mnohí vedci sa domnievajú, že slovo "šemšemet", ktoré sa objavuje v mnohých egyptských hieroglyfoch, označuje rastlinu používanú na výrobu povrazov aj na liečenie - pravdepodobne konope. Zvyšky rastliny sa našli aj v hrobkách faraónov vrátane Achnatona alebo Amenhotepa IV, ktorý žil okolo roku 1335 pred n. l., a Ramzesa II, ktorý žil v rokoch 1303 - 1212 pred n. l.

Konope v Strednej Ázii

Skýti boli staroveký kočovný národ, ktorý žil okolo rokov 600 pred n. l. - 400 n. l. na rozsiahlom území v Strednej Ázii medzi Čiernym morom a Sibírou. Grécky historik Herodotos sa zmieňuje o "skýtskom parnom kúpeli", pri ktorom ľudia sedeli v stanoch a do drevených ohnísk ukladali konope a horúce kamene - možno ide o prvý zaznamenaný horúci kúpeľ na svete.

V pohorí Altaj na južnej Sibíri sa našlo mumifikované telo ženy, datované do obdobia okolo roku 500 pred n. l. Bola pomenovaná ako "sibírska ľadová panna" a našla sa pochovaná s vrecom konope. Nedávne vyšetrenie magnetickou rezonanciou odhalilo, že mala rakovinu prsníka; vedci teoretizujú, že na svoj stav používala konope.

Konope v Grécku a Ríme

Gréci a Rimania bežne používali konope na výrobu lán a plachiet a najstarší zachovaný záznam o liečebnej konope u Grékov je v kniheDe materia medica, ktorú napísal lekár Dioskorides okolo 1. storočia n. l. Dioskorides chváli tútorastlinu ako liek na bolesti uší a ponúka konkrétne pokyny na prípravu konopného lieku vo forme šťavy z mladých zelených semien konope.

Na Dioskoridovo uznanie konope ako lieku nadviazal Plínius Starší v roku 77 n. l. zápisom v diele Naturalis Historia, v ktorom Plínius rozoberá liečebné využitie konope pri bolestiach kĺbov, dne a popáleninách.

Konope v arabskom a perzskom svete

Oniekoľko sto rokov neskôr, v oblasti, ktorá bola kedysi súčasťou Rímskej ríše, arabskí učenci al-Mayusi (žijúci okolo roku 1000 n. l.) a al-Badri (žijúci v 15. storočí n. l.) poukazovali nakonope ako na účinný liek proti epilepsii. Okrem toho Avicenna, vysoko uznávaný perzský učenec, ktorý v roku 1025 n. l. vydal svoj slávny Kánon medicíny, považoval konope za užitočný liek proti bolesti, dne, opuchom, infekčným ranám a zápalom očí.

Perzskí učenci si ako jedni z prvých všimli, že malé množstvo THC môže mať pozitívne účinky, ale veľké množstvo môže mať iné, pravdepodobne negatívne účinky.

Predpokladá sa tiež, že prvá konopná pochúťka pochádza z Maroka :mahjoun, sladká pochúťka plnená hašišom. Tradičná verzia obsahuje pastu z fíg, datlí a hašiša, pokrytú orechmi a ďalšími príchuťami, ako je med, ružová voda, morská soľ, kurkuma, kardamón, zázvor, škorica a levanduľa.

Konope v Afrike

Všeobecne sa predpokladá, že túto rastlinu priniesli do východnej Afriky arabskí obchodníci z Indie a Blízkeho východu, a to prinajmenšom od roku 1400. Je známe, žekonope bolo súčasťou kultúry zotročených Afričanov v Brazílii, pravdepodobne prinesené z Afriky, najmä z oblasti dnešnej Angoly v západnej Afrike.

Konope v Európe

Konope sa do Európy mohlo dostať prostredníctvom Skýtov zo Strednej Ázie, pričom rastlina pravdepodobne putovala z východu na západ po " Bronzovej ceste", ktorá sa neskôr stala známou ako Hodvábna cesta. Konope sa našlo aj vgermánskych pohrebiskách zroku 500 pred n. l.

Anglosaský staroanglický herbár bol napísaný v 11. storočí n. l. a bol jedným z prvých textov, ktoré dokumentovali používanie konope v Európe. V herbári sa konope opisuje ako anestetikum a liek proti bolesti a používalo sa aj pri dne, infekciách močových ciest, pôrodných problémoch a chudnutí.

Konope sa spomína aj v lekárskych spisoch Nemky Hildegardy von Bingen, veštkyne, učenky, lekárky a opátky z 12. storočia.

Ďalšie zmienky o konope sa objavujú v pápežskej bule odsudzujúcej túto rastlinu , ktorú vydalpápež Inocent VIII. v roku1484 .Predpokladá sa však, že viaceré námorné republiky ju ignorovali, pretože sa spoliehali na vlákna rastliny na výrobu lán a plachiet. Počas talianskej renesancie sa používala na výrobu papiera a plátna.

Liečebné využitie konope bolo zaznamenané aj v lekárskych textoch v Anglicku už v roku 1500, počas vlády Tudorovcov.

Fajčenie konope pre jej psychoaktívne účinky, najmä hašišu, sa stalo v Európe populárne po Napoleonovej kampani v Egypte v roku 1798, keď boli francúzski vojaci nabádaní k užívaniu hašiša. Po tom, ako bola rastlina privezená domov, sa v novoveku používanie konope rozšírilo po celej Európe, kde sapoužívalo na liečbu najrôznejších ochorení.

Ako sa marihuana rozšírila do Ameriky?

Marihuana sa dostala cez Atlantický oceán do Ameriky viacerými rôznymi spôsobmi, ale pravdepodobne sa prvýkrát objavila začiatkom roku 1500, keď Hernán Cortés a jeho španielski vojaci vtrhli do Mexika. Vojak Pedro Cuadrado a jeho priateľ tam začali úspešne pestovať konope. V roku 1550 však španielsky guvernér obmedzil produkciu, pretože miestni obyvatelia sa rastlinou omamovali,namiesto toho, aby ju používali na výrobu povrazov a textílií.

Keďže ide orýchlo rastúcu rastlinu, ktorá sa ľahko pestuje a má mnoho spôsobov využitia, konope sa hojne pestovalo v celej koloniálnej Amerike a v španielskych misiách na juhozápade. Na začiatku 16. storočia kolónie vo Virgínii, Massachusetts a Connecticutevyžadovali od farmárov, aby pestovali konope.

Ďalej na severe v 13 kolóniách vydal anglický kráľ Jakub I. v roku 1611 kráľovský dekrét, ktorýmnariadil kolonistom v Jamestowne vo Virgínii pestovať konope. Konope bolo pre mnohých kolonistov cennou plodinou, pretože sa z neho dali vyrábať laná, plachty, oblečenie, textílie a iné materiály .

Ako už bolo spomenuté, predpokladá sa, že konope sa do Južnej Ameriky, najmä do Brazílie, dostalo prostredníctvom zotročených Afričanov okolo 16. storočia. Po zrušení otroctva v britských kolóniách v roku 1834 sa predpokladá, že konope do Karibiku priniesli indickí nádenníci. Marihuana sa stala obzvlášť populárnou na Jamajke, vtedajšej britskej kolónii, kde sa dodnes bežne konzumuje . Viac informácií o histórii sa dozviete na stránke Leafly.

Liečivá marihuana v 19. a na začiatku 20. storočia

S rastúcim záujmom o konope v 19. storočí sa táto rastlina dostala do pozornostizápadnej medicíny v roku 1839, keď írsky lekár William O'Shaughnessy publikoval knihu On the Preparations of the Indian Hemp, or Gunjah. Pracoval v Indii, kde experimentoval s rastlinou a jej využitím a zaznamenal jej úspech pri liečbe reumatizmu, kŕčov a záchvatov spojených s tetanom a besnotou.

VoFrancúzsku experimentoval s hašišom psychiater Jacques-Joseph Moreau , ktorý veril, že by mohol pomôcť pri liečbe duševných chorôb. Moreau napísal knihu Hašiš a duševné choroby. Práca O'Shaughnessyho a Moreaua mala významný vplyv na západnú medicínu.

Vdruhej polovici 19. storočia sa uskutočnilo viac ako100 štúdií o tejto rastline a farmaceutické spoločnosti v USA a Európe začali vytvárať a predávať konopné tinktúry. Lieky obsahujúce konope sa stali široko dostupnými pre verejnosť a mnohé značky tvrdili, že liečia rôzne choroby.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia sa názory na konope začali meniť a mnohé krajiny začali rastlinu zakazovať, najmä USA. Dnes sa mnohé národy opäť obracajú k tejto rastline , najmäpre jej liečivé schopnosti.


Chcete sa dozvedieť viac z prvej ruky o liečivých účinkoch konope? Vyrobte si napríklad liečivú konopnú masť z vlastnoručne vypestovanej rastliny konope! V Českej republike je legálne pestovať semená s obsahom až 1 % THC.