Životný cyklus rastlín vyžaduje od samého začiatku isté pravidlá. Pokiaľ má mať rastlina tie správne podmienky pre úspešný rast je potrebné jej zabezpečiť dostatok vody, živín, svetla, oxidu uhličitého a v neposlednom rade správnu teplotu. O teplote v určitých fázach rastu si povieme viac v dnešnom článku.

Dopriať rastlinám správnu teplotu je dôležité už v okamihu keď sa pustíme do sadenia vyklíčených semienok a to preto aby začala dobre rásť. Niekedy sa stane, že dodržať tieto podmienky nie je vôbec jednoduché, ak sa bavíme o vonkajšom pestovaní. Pri pestovaní indoor sme pánmi celej situácie my.

Merače

Predstavme si prvky, ktoré síce nemajú priamy vplyv na rast a klímu v pěstírně, ale vďaka údajom z nich poskytnutých nám pomáhajú docieliť výsledku akého si žiadame.

  • Teplomer - Ako nevyhnutné sa považuje v pěstírně merať teplotu. Teplomery sú cenovo na veľmi prijateľnej úrovni, preto nie je na škodu si ich zaobstarať viac a vďaka tomu mať pod kontrolou rôzne časti pěstírny. To nám umožňuje správne nastavenie ventilátorov, klimatizácie a kúrenia. Za najvhodnejšie teplomer by sa dal považovať takýto, ktorý zaznamenáva maximálnu a minimálnu dosiahnutú teplotu. Nie každý má možnosť sledovať priebežne po celý deň stav pěstírny a keďže teplota môže počas dňa a noci výrazne kolísať, tak by to mohlo mať pre pestovateľov neblahé následky. A čo spôsobuje kolísanie teplôt? Záleží na prevádzky lámp a ventilátorov.

  • Vykurovacie teliesko do vody - 22-25 ° C to je ideálna teplota pre živný roztok. Príliš nízka teplota spôsobuje rastlinám šok a naopak príliš vysoká má za následok oslabenie koreňového systému a tiež zvyšuje možnosť výskytu plesní. Hoci ho nevyužije pri pestovaní každý, je dôležité pre nemalú časť pestovateľov. A čo je dobré vedieť, tak že vykurovacie teliesko by malo mať rovnaký výkon ako je využívaný priestor nádrže.

  • Teplomer do substrátu - Síce nie je najdôležitejším prvkom pre sledovanie teploty, ale nie je na škodu ho mať. Predsa len je dobré mať možnosť pracovať s čo najviac informácií o tom aké podmienky sú rastlinám poskytnuté.

Oslabený kořenový systém

Teplota živného roztoku

Pri dodržaní správnej teploty, teda 22-25 ° C sa urýchli vstrebávanie živín.

Teplota v rôznych fázach rastu

  • 1) Klíčenie semien  
  • Než sa začne s klíčením semien, pěstírna by mala byť už pripravená. To znamená že lampy by mali byť zavesené, vzduchotechnika kompletne nainštalovaná, vyskúšaná funkčnosť závlahového systému, nádoby by mali byť naplnené substrátom. Pre správne naklíčenie vyžadujú semená tmu, vlhkosť a teplo. Ideálne je teda namočiť semienka do vody na 12-24 hod. O teplote 20-25 ° C a nechať v miestnosti s rovnakou teplotou v tme. Po ubehnutí tejto doby sa premiestni na navlhčenú vatu (papier).

  • 2) Zasadená naklíčené semená
  • V tomto období sú rastlinky veľmi citlivé. Teplota v pěstírně by sa mala udržiavať okolo 24-28 ° C.

  • 3) Prvé týždne rastu
  • Táto fáza nastáva vo chvíli, keď sa naklíčené semienka dokonale zakorenia. Je potrebné udržiavať stálu teplotu, ktorá sa vo dne pohybuje medzi 24-28 ° C a v noci medzi 18-26 ° C a k tomu vlhkosť držať optimálne na 80%.

  • 4) Fáza kvetu
  • Nastáva v období, keď sa na rastlinách začínajú objavovať pohlavné rozmnožovacie orgány (kvety). Keďže väčšina odrôd kvitne v závislosti na dĺžke dňa a noci, je potrebné prepnúť z rastovej fázy (18 hodín svetlo a 6 hodín tma) na fázu kvitnutia (12 hodín svetla a 12 hodín tmy). Prvý viditeľný rozdiel sa prejaví cca po týždni. U samonakvétací odrôd je to trochu iné. Na kvet sa tu neprepína. Doba svietenia je 18-20 hod. Po celú dobu rastu a tma 4-6 hod. A to najdôležitejšie o čo nám v dnešnom článku ide je teplota. Udržiava sa teda cez deň na 24-28 ° C a cez noc 18-26 ° C.

  • 5) Sušenie
  • Ideálne podmienky pre sušenie sú: tma, rovnomerné prúdenie vzduchu, vlhkosť 45-55%, udžování teploty na 16-20 ° C. Pokiaľ sa toto všetko dodrží, síce sa predĺži doba sušenia, ale na druhú stranu sa získa vyššiu výsledná kvalita produktu.

Problémy pri pestovaní a ich riešenie

  • Ak rastliny vôbec nevylezú, môže to byť spôsobené tým, že semienka sa zasadila príliš hlboko, alebo to spôsobil prebytok (nedostatok) vlahy a alebo tiež vysoká (nízka) teplota. A riešenie? V tomto prípade jedine zasadiť semienka nová.

  • Vädnutie klonov - môže spôsobovať nízka vzdušná vlhkosť, málo vlahy v rastovom médiu a alebo vysoká teplota. Čo bude teda potrebné na odstránenie tohto problému? Vlhkosť vzduchu môžeme zvýšiť privretím ventilačných otvorov skleníka a za ďalšie je potrebné dbať na to, aby sa zachovala teplota (18-21 ° C).

  • Okraje listov sa krúti a osychajú - môže to byť spôsobené zlým klímou. Je teda potrebné sa zamerať na udržiavanie správnej vlhkosti a teploty. Poškodené časti listov odstránime.

  • Žltnutie klonov - spôsobené zlým klímou a alebo nadbytkom vlahy v rastovom médiu. Pomôže upraviť teplotu na 24-28 ° C a relatívna vlhkosť na 80%. Pri nadbytku vlahy vypnúť automatickú závlahu a zaliať až v okamihu, keď médium bude suchšie.

  • Vo fáze kvetu sú rastliny tmavo zelené a listy vyzerajú zvädnutá - možnou príčinou je nízka nočná teplota. Bude treba prikúriť.

Fialový pigment u Purple

A jedna zaujímavosť na záver. Vedeli ste prečo sa odroda Purple sfarbuje do fialova? Môže za to práve teplota a samozrejme to ovplyvňuje aj genetická výbava. Pri pestovaní v bežných podmienkach, chlorofyl (zelené farbivo) premôže ostatné farby a výsledná farba rastlín je zelená. V jesennom chladnejšom období ubúda chlorofylu a fialový pigment, ktorý je vo vrstve hneď pod chlorofylom začne kvety sfarbovať do krásnej fialovej farby. Medzi najslávnejšie fialové odrody patrí: Purple Kush, Purple Haze, Purple vodou, Purple Diesel a alebo Purple # 1.