Aby sme prispeli k rýchlemu a zdravému vývoju rastlín je potrebné zabezpečiť ako jednu z mnohých vecí aj ideálnu vlhkosť. Vieme, že dýchanie rastlín je zabezpečené pomocou prieduchov, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane listov. 

 

A práve vlhkosť ovplyvňuje ich funkciu a teda aj výmenu kyslíka a oxidu uhličitého. Pokiaľ nemá rastlina dostatok vody, prieduchy sa uzavrú, fotosyntéza prestane prebiehať a rastlina trpí.

 

 

  • Nízka vlhkosť - Prieduchy na listoch zostávajú stále otvórené, dôjde k veľkým stratám vody a následnému vädnutiu rastlín. Môže to dôjsť až tak ďaleko, že sa prieduchy dlhším vysychaním uzavrú úplne, rastlina prestane rásť a nakoniec zahynie.

 

  • Vysoká vlhkosť - Keďže rastliny nemajú takú schopnosť, aby sa zbavili prebytočnej vody, prejaví sa to na rozvode živín, ktorý sa spomalí či dokonca úplne zastaví. Navyše vysoká vlhkosť je častou príčinou vzniku plesní a húb.

 

 

Ako možno teda regulovať vlhkosť? Napríklad zakúpením zvlhčovača a odvlhčovača. Tieto prístroje sa nikdy nespúšťajú súčasne. Ich umiestnenie by malo byť také, aby ku všetkým rastlinám mali zhruba rovnakú vzdialenosť. Tým sa docieli toho, že vlhkosť sa šíri ku všetkým rastlinám rovnako alebo naopak v prípade odvlhčovača odoberá.

 

Zvlhčovač vzduchu

 

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovanie vo fáze rastu je pre rastlinný vývoj dôležité. Dajú sa zakúpiť prístroje, ktoré fungujú na báze odparovania. Prístroj má nádržku na vodu z ktorej prúdi voda na vykurovacie teleso a to ju ohrieva až dôjde k premene na paru.


Okrem zvlhčovania vyrába prístroj teplo a to môže byť nevýhodné pre niektoré pestovateľské priestory. Použitím membránových zvlhčovačov možno otepľovanie eliminovať.

 

 

 

 

Odvlhčovač vzduchu

 

V období kvetu, najmä posledné 2-4 týždne je potrebné obmedziť vlhkosť v pestovateľskom prostredí. V tejto dobe sú rastliny najviac náchylné na vznik plesní. Odvlhčovač pohlcuje vzdušnú vlhkosť a ukladá ju vo forme vody do nádržky. Znížiť vlhkosť môžeme aj odvetrávaním miestnosti, avšak výsledky ako s použitím odvlhčovača nedosiahneme.


Pre sledovanie relatívnej vzdušnej vlhkosti slúžia vlhkomery. Cenovo sú prijateľné a niektoré sú vybavené funkciou zaznamenávania maximálnej a minimálnej dosiahnutej vlhkosti.

 

 

Vlhkosť v raste a kvete

 

Vlhkosť sa v rôznych fázach rastu mení. Už pri klíčení ale hrá dôležitú úlohu. Semienka potrebujú nielen teplo a tmu, ale aj vysokú vlhkosť. Preto je dobré nechať ich cca 12 - 24 hodín vo vlažnej vode (teplota 20 - 25 ° C). Až potom sa presunú na navlhčený papier popr. vatu. Vďaka tomu, že semienka nasajú vlhkosť tak sa im rýchlejšie objavia klíčky.


Ako najrizikovejší bod sa považuje obdobie po zasadení naklíčených semienok. V tejto fáze je dobré udržiavať vlhkosť okolo 80%. Hlavný dôvod je, aby sme rýchlo naštartovali silný rast. Veľa chýb sa napácha pri zalievaní rastlín, keď sú ešte malé. Preliatím hnijú korene, stonka a nakoniec sa zahubí celá rastlina. Pamätajte preto, že substrát musí byť vlhký, nie mokrý.

 

 

Pleseň na kvete

 

 

V ďalších týždňoch je potrebné udržiavať vlhkosť v rozhraní 60 - 80%. Vyššia vlhkosť prospieva rýchlejšiemu a silnejšiemu vetveniu rastlín.


Na začiatku kvitnutia čiže presnejšie v prvom mesiaci kvetenstvu stačí usmerniť vlhkosť na cca 65%. Až potom čo začnú šúľky hustnúť vlhkosť sa zníži na 50%. V tomto období sú šúľky najviac náchylné na vznik plesní.

 

 

 

Dnes ste sa dozvedeli aké divy dokáže vlhkosť. Teraz už viete, že v začiatku rastu je potrebné udržiavať vyššiu vlhkosť a čím viac sa blížime ku koncovej fáze, tak je potrebné ju znižovať. Pri dodržaní týchto pravidiel určite dospejete k vytúženému výsledku.