Liečebné konope pomáha rýchlejšie zaspať a spať dlhšie, potvrdzujú štúdie

•Zlepšenie kvality tvrdého spánku

•Kvalitnejšie dýchanie v priebehu spánku, pomoc pri syndróme spánkového apnoe

 

Mnoho ľudí sa obrací na liečebné konope práve kvôli každodennému boju so spánkom. Ak sa aj Vy v posteli každý večer prevaľujete, počítate ovečky a robíte kompromisy typu "Ak zaspím do troch do rána, budem spať aspoň päť hodín" a než sa nazdáte začína za oknom svitať, potom je tento článok práve pre Vás.

Insomnia čiže nespavosť je utrpenie samo o sebe a nie je divu, že ľudia jej trpiaci vyhľadávajú určitú úľavu a pomoc. V horšom prípade ju nájdu napríklad vo všelijakých práškoch na spanie, v tom lepšom práve v liečebnom konope, ktoré je čím ďalej viac populárne pre svoje sedatívne účinky.

"Nedotklivosť a ospalosť, klasické dôsledky prebdené noci, môžu byť v prípade chronickej nespavosti nasledované dlhodobejšími efekty ako sú poruchy kardiovaskulárneho systému, cukrovka či obezita."

Čo sa insomnia týka, rozdeľujú sa dva základné typy - akútna a chronická. Akútna insomnia stretáva v určitej časti života väčšinu z nás a môže trvať napríklad dve noci, pričom spúšťačom je často nejaká stresujúce udalosť. Chronická nespavosť, ktorú dnes trpí viac ako miliarda ľudí po celom svete, je však úplne iná káva. Človek je na chronickú nespavosť diagnostikovaný ak zažíva tri alebo viac neprospaných nocí počas jedného týždňa, počas celého mesiaca.

Zaujímavé je, že ženy na nespavosť trpia až dvakrát viac ako muži. Navyše, insomnia sa väčšinou zhoršuje spolu s postupujúcim vekom - je odhadované, že celá polovica seniorov trpí práve na túto kondíciu. Nedotklivosť a ospalosť, klasické dôsledky prebdené noci, môžu byť v prípade chronickej nespavosti nasledované dlhodobejšími efekty ako sú poruchy kardiovaskulárneho systému, cukrovka či obezita.

Pozrime sa teda na najčastejšie príčiny nespavosti a porovnajme si tradičné liečebné postupy s alternatívnou liečbou kanabisom.

Príčiny Nespavosti

Ľudia trpiaci insomniou sa delia na dve základné skupiny podľa príčiny: Primárnu a sekundárnu.

Primárna insomnia: samostatná kondícia, ktorá nebola spôsobená inou zdravotnou poruchou

Sekundárna insomnia: insomnia zapríčinená druhotnou zdravotnou poruchou alebo externou látkou (napr. Depresia, bolesť, alkohol, lieky na predpis).

Najčastejšou príčinou nespavosti je však bezkonkurenčne stres. Nech sa snažíme ako chceme, stresovým situáciám sa v živote skrátka nevyhneme, sú tu však možnosti ako stres úspešne zvládať. Napríklad doktorka Rachna Patel, ktorá sama roky bojovala s nespavosťou zdôrazňuje:

"V prvom rade je snažiť sa znížiť hladinu stresu v každodennom živote. Znížením stresu nevyhnutne zvýšite kvalitu vášho spánku. Vyskúšať by ste mali naozaj čokoľvek prospešného - bežte si zabehať alebo zaplávať, jedzte zdravšie, cvičte relaxačné techniky ako je jóga alebo meditácia. Aj v prípade, že naozaj potrebujete cannabis ako liek proti insomniu, pozitívne zmeny životného štýlu vám jedine pomôžu. "

"Branie syntetických liekov proti nespavosti so sebou pritom nesie rôzne vedľajšie následky, nehovoriac o možnosti vzniku závislosti či hrozbe predávkovania."

nespavosť a konope

Tradičná liečba nespavosti

Ako prvá pomoc doktorka Patel vždy navrhuje zmenu životného štýlu. Avšak, niektorí pacienti trpia nespavosťou natoľko, že skrátka potrebujú predpísať lieky. Klasické prášky na spanie však nie sú tak účinné ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Jedna zo štúdií Národného inštitútu pre zdravie v USA (National Institutes of Health) zistila, že prášky na spanie predĺži dĺžku spánku priemerne o 11 minút. Čo sa týka rýchlosti zaspanie, priemerné zrýchlenie sa pohybuje okolo 13 minút. Branie syntetických lieku proti nespavosti so sebou pritom nesie rôzne vedľajšie následky, nehovoriac o možnosti vzniku závislosti či hrozbe predávkovania.

Konope pre zdravý spánok

Potom, čo bol samotné doktorke Patelové predpísaný ambien (prášok na spanie veľmi populárny v USA), rozhodla sa pre obavy z potenciálnych vedľajších účinkov vyhľadať pomoc v liečebnom konope. Pri jej pátranie po informáciách pritom narazila na to, čo skúsenejší používateľ konope už dávno vie - mnohé štúdie dokazujú, že cannabis vypomáha kvalite spánku.

  • Rýchlejšie zaspávanie: Prekvapivo, už v roku 1973 sa vypracovala štúdia o konope ako o hypnotiku. Výsledky boli jasné - subjekty, ktorým bolo podané konope, zaspali rýchlejšie. Novšie štúdie z roku 2013 len potvrdili tieto výsledky.
  • Dlhší a kvalitnejší spánok: Jedným z ďalších výsledkov štúdie z roku 1973 bol tiež postreh, že subjekty pod vplyvom Cannabisu zažívali menej časté prebúdzanie v priebehu noci, najmä v prvej polovici.
  • Hlboký spánok: Najdôležitejšou časťou spánkového cyklu je podľa vedcov fáza hlbokého spánku, ktorou je liečebné konope schopné predĺžiť, čo len vypomôže kvalite odpočinku a tiež psychické a telesné regenerácii.
  • Lepšie dýchanie: Syndróm spánkového apnoe, ktorý postihuje približne 17% mužov a 9% žien, spôsobuje ťažkosti dýchania v priebehu spánku. Väčšina z postihnutých pritom nie je nikdy v živote na túto kondíciu diagnostikovaná. Raný výskum inštitútu Frontiers in Psychology poukazuje na potenciál konope ako pomôci pre zlepšenie tejto kondície. Kto vie? Ľudia trpiaci týmto syndrómom možno onedlho vymení dýchacie masky za konopné koláčiky.

Kanabidiol (CBD)

Štúdie kanabidiolu, skrátene CBD, nepsychoaktívne látky obsiahnuté v konope, ktorá má široký liečebný potenciál sú v oblasti spánku celkom protichodné. V jednej zo štúdií pôsobilo CBD na pacientov ako "činidlo podporujúce bdelosť", zatiaľ čo v ďalšej štúdii, kde bolo CBD podávané v tinktúre pár hodín vopred, bol výsledkom pocit relaxácie a kľudnejšieho zaspávanie. Protikladnosť štúdií je pravdepodobne spôsobená rôznou voľbu konopných odrôd, spôsobu podania a veľkosťou dávky. Keďže na konope každý reaguje inak, je potrebné nájsť vhodnú odrodu individuálne. Veľmi populárne odrody pre relaxáciu a spánok sú napríklad Northern LightsSkywalkerO.G. Kush či Big Bud - všetky tieto odrody sú dostupné na našom e-shopu.

A čo Vy, naši čitatelia? Používate liečebné konope pred spaním? Podeľte s nami o Vaše názory a skúsenosti v komentároch!

Použité zdroje: leafly.com projectcbd.org ncbi.nlm journal.frontiersin.org cbsnews.com brainblogger.com 

springer.com onlinelibrary.wiley.com .cdc.gov archive.samhsa.gov nytimes.com 

drrachnapatel.com jscimedcentral.com ncbi.nlm.nih.gov leafly.com

cdn.thedailybeast.com

Autor: Filip Maral