• Jedným z krátkodobých aj dlhodobých účinkov konope môže byť zníženie krvného tlaku
  • Liečebné konope nemá absolútne žiadny negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém u dospelých, dokazujú štúdie
  • Ľudské telo reguluje krvný tlak pomocou endogénnej verzia THC - andamidov
  • Súvislosť intoxikácie kanabisom a srdcových príhod je v podstate neexistujúce

Vysoký krvný tlak

Vzhľadom k tomu, že je vysoký krvný tlak veľmi rozšíreným problémom s ktorým sa môže stretnúť vskutku ktokoľvek, je naporúdzi otázka: dokáže liečebné konope pomôcť a krvný tlak znížiť? Odpoveď je v tomto prípade veľmi nejasná a záleží koho sa pýtate, či akú štúdiu si prečítate.

V Českej republike, rovnako ako vo väčšine ostatných vysoko industrializovaných krajinách trpí takzvanou hypertenziou celá tretina obyvateľstva. Ak je táto kondícia ponechaná bez liečby, môže časom spôsobiť rôzne ochorenia kardiovaskulárneho typu, zvýšiť šance na infarkt a v najhoršom prípade skončiť zlyhaním srdca. Ďalšie faktory ako je zanedbaná fyzická aktivita, fajčenie tabaku, prehnaná konzumácia alkoholu či všeobecne zlá strava pochopiteľne len zvyšujú šance pre vývin hypertenzie.

Efekt liečebného konope

Niektoré z efektov konope na krvný tlak, predovšetkým tie akútne, sú dnes už veľmi dobre vypozorované a zdokumentované. S výskumom dlhodobých účinkov a prípadne aj účinkov nepriaznivých už je to zložitejšie, predovšetkým kvôli zlej konštrukcii niektorých štúdií a faktu, že nálezy u pokusov vykonaných na zvieracích subjektoch nemusí byť vždy úplne převeditelné na človeka.

Ďalej, mnohé štúdie bývajú značne generalizujúce, predovšetkým v tom, že sa sústredí iba na THC a opomínajú ďalšie veľmi významné kanabinoidy. Štúdia, ktorá k výskumu použije odrodu bohatú na THC, bude mať pochopiteľne iné výsledky, než štúdie, ktorá aplikuje konope s vysokým obsahom CBD. Ďalším vcelku frustrujúcim faktom je, že napríklad štúdie zaoberajúce sa porovnaním škodlivosti liečebného konope podľa typu aplikácie (napr. Aplikácia fajčením versus aplikácie konope v jedle, či vaporizácie) doteraz neboli vykonané.

Pamätajme teda, že je tu ešte veľa nejasností. Avšak určité veci už vieme určite.

 

"Štúdia, ktorá k výskumu použije odrodu bohatú na THC, bude mať pochopiteľne iné výsledky, než štúdie, ktorá aplikuje konope s vysokým obsahom CBD."

 

Dlhodobé versus Krátkodobé účinky

Zvyšuje konzumácia Cannabis krvný tlak? Štúdie poukazujú na fakt, že niektorým konzumentom môže konope krátko po požití ľahko zvýšiť krvný tlak a zrýchliť srdcový tep. Ako veľmi, záleží na dávke. Tento efekt prichádza zhruba 10-15 minút po požití a zaujímavé je, že je nasledovaný naopak hypotenziou, teda znížením krvného tlaku.

Ďalším faktorom je tiež tolerancie ku konope a skúsenejší užívatelia už po požití konope nezažívajú nárast krvného tlaku, ale iba hypotenziu. Mnohí z užívateľov, ktorí sa kanabisom pravidelne lieči, používajú konope práve za účelom tohto efektu, ktorý mimochodom potvrdzujú aj niektoré štúdie (zdroje).

Vzťah konope a krvného tlaku je naozaj záludný au akútneho efektu dokonca záleží aj na pozíciu, v ktorej sa používateľ nachádza v čase konzumácie. V sede alebo ľahu akútnej konzumácia zvýši krvný tlak, ak však užívateľ vstane, tlak okamžite klesne. Pozor na rýchle vstávanie po dlhšom sedení či ležaní - tlak môže klesnúť veľmi rýchlo, čo môže vyústiť v zatočenie hlavy a pocitu na odpadnutie!

Ak však účinky konope nastúpi v stoji, tlak iba klesne a nedôjde ani k dočasnej hypertenzii. Tieto poznatky však nie sú podložené dostatočným vedeckým telom. Ak ste napríklad Vy, milí čitatelia, skúmali účinky liečebného konope v rôznych pozíciách, neváhajte sa s nami o Vaše vedecké poznatky podeliť!

"Počet nahlásenie srdcových príhod v spojitosti s konzumáciou konope, je naprieč popularite konope úplnou raritou"

Konope, mŕtvice a infarkt.

Odpoveď na otázku či má liečebné konope vážne, nepriaznivé, dlhodobé účinky na kardiovaskulárny systém nám poskytuje inštitút CARDIA v San Franciscu (UC San Francisco longitudinal Coronary Artery Risk Development in Young Adults), vo svojej 15 rokov trvajúcej štúdii, v ktorej zahrnul 3,617 dospelých ľudí rôznych rás, v ktorej nebola zistená absolútne žiadna spojitosť medzi srdcovými príhodami a konzumáciou Cannabis.

Nopi? Nezostáva, než počkať na ďalší Harvardskej štúdie.

Liečba hypertenzie pomocou liečebného konope

Endokanabinoidový systém (ktorého chemikálie fungujú na podobnej báze ako účinné látky obsiahnuté v konope) hrá veľmi významnú úlohu v mnohých fyziologických procesoch tela, kardiovaskulárny systém nevynímajúc. Tento fakt je inšpiráciou mnohých štúdií, ktoré sa zaoberajú manipuláciou tohto systému v súvislosti s krvným tlakom.

Súčasné štúdie dokazujú že Anandamid, jeden z endogénnych kanabinoidov, funguje ako regulátor krvného tlaku tým, že uvoľňuje cievy. Zaujímavé pritom je, že anandamid je v podstate endogénne verzia THC.

Avšak, liek proti hypertenzii na báze kanabinoidov na trhu bohužiaľ nenájdete, napriek tomu že sú kanabinoidy v súvislosti s hypertenziou pod lupou už zhruba od roku 1970. Problémom je najmä fakt spomínaný napríklad v našom článku "Dokáže konope poraziť rakovinu?" , A tým je skrátka nedostatok štúdií vykonaných na ľuďoch, ktorý by fyziológovia dal dostatok dôkazov a mohli tak s istotou vyhlásiť "Áno, na vysoký krvný tlak pomáha liečebné konope!".

A čo Vy, milí čitatelia, zápasíte s vysokým krvným tlakom a ak áno, skúšali ste si vypomôcť liečebným konope? Podeľte sa s nami v záujme pokroku v komentároch!

Použítý zdroje: Medical News Today Heart.org JamesLindlibrary.org Leafly.com NCBI

Obrázok v záhlaví: Header