• Liečebné konope možno používať stovkami spôsobov
  • Liečba touto rastlinou sa nemusí nevyhnutne týkať vážnych ochorení, ako je epilepsia, ale aj bežných porúch, ako je nespavosť alebo pocit úzkosti

Konopný nadšenci, či už sa jedná o pacientov nebo rekreačných užívateľov, všeobecne dobre vedia, že je táto bylinka schopná pomôcť s celým radom bežne sa vyskytujúcich chorôb. Nielenže je teda liečebný kanabis schopný poskytnúť pomoc pri závažných ochoreniach ako je epilepsia, HIV/AIDS, Hepatitis C, roztrúsená skleróza alebo Alzheimerova choroba, hodí sa výborne i do lekárničiek tých z nás, ktorí potrebujú málinko pomôcť napríklad s nespavosťou, migrénou, nevoľnosťou alebo nechuťou do jedla

Dnes sa pozrieme na 9 najbežnejších kondícií, ktoré môže kanabis okamžite vyliečiť.

1. Nespavosť

Je zrejmé, že absolútne najčastejšou nepríjemnosťou, kvôli ktoré ľudia začínajú užívať medicínsky kanabis, je klasická nespavosť.

Liečenie kanabisom typu Indica je pre tento účel ideálne. V článku "4 Odrody proti nespavosti, pre lepší spánok" sa dozviete napríklad o obľúbených odrodách "uspávačkách" ako je sympatická Sensi Star, unikátne aromatický Blue Cheese, hašišový Hash Plant alebo hlboko upokojujúci Big Bud.

Všeobecne platí, že kanabis vám môže pomôcť spať rýchlejšie, spať dlhšie a hlbšie. Navyše, včasný výskum inštitútu Frontiers in Psychology naznačuje potenciál kanabisu na zlepšenie spánkovej apnoe.

Jediným negatívom je, že niektorí z užívateľov počas reštartovania svojej tolerancie (Viac v článku "Končím s fajčením' aneb pauza od konope") trpí nespavosťou znova.


konope liečba

2. Hormonálna nerovnováha

Výsledky štúdií poukazujú tiež na schopnosť kanabinoidov liečebného konope stimulovať endokanabinoidný systém takým spôsobom, že doslova predlžuje mladosť niektorých žien a zaháňa symptómy menopauzy a predmenštruačného syndrómu.

Namiesto hormonálnych terapií môžu ženy teda radšej vyskúšať prirodzenú cestu tejto všestrannej, bylinnej liečby.

3. Migrény, bolesť hlavy

Jedna z najdôležitejších štúdií na túto tému bola uverejnená v odbornom časopise "Journal of Human Pharmacology and Drug Therapy", kde vedci poukázali práve na schopnosť konope výborne zakročiť v prípade bolehlavov všetkého druhu. Navyše, podľa štatistík fajčiari a užívatelia konope trpí na migrény všeobecne menej, než osoby ktoré kanabis neužívajú.

Proti tomuto nešváru pomáhajú kvalitne kanabinoidy THC aj CBD, takže nie je problém vyberať z tisícov odrôd a prípravkov. Tí, ktorí potrebujú čo možno najmenej znateľný omamný efekt, môžu využiť samotne CBD, ktoré pomáha takmer rovnako dobre ako kombinácia oboch kanabinoidov.

4. Nevoľnosť a zníženie apetítu

Ako sme už uviedli v článku "Liečba kanabisom a chemoterapie", kanabis je často vyhľadávaný pacientmi s rakovinou. Jedným z najčastejších vedľajších účinkov chemoterapie je však zníženie apetítu a nevoľnosť. Takéto pocity môžu byť zahnané takmer okamžite pomocou pár potiahnutí z vaporizéra.

5. Bolesť

Neuropatická, chronická, svalová, lokalizovaná alebo bolesť kĺbov. Všetky tieto a mnoho ďalších typov bolesti sú dôvodom, prečo je dnes mnoho ľudí denne pod vplyvom rôznych druhov analgetík a liekov proti bolesti. Nielenže sú tieto drogy nezdravé, často spôsobujú závislosť podobnú závislosti na heroínu, o čo určite nikto z nás nestojí.

Účinné látky v konope, teda kanabinoidy, terpenoidy a flavonoidy sú schopné svojim  synergickým účinkom na endokanabinoidný systém účinne a rýchlo pomôcť. To je dôvod, prečo sa konope dnes považuje za možné riešenie "opiátovej kríze", ktorá je v súčasnosti najvýraznejšia v Spojených štátoch.


chronická bolesť konope

6. Stres a úzkosť

Bezprostredne po už uvedenej nespavosti je hojivé konope vyhľadávané ako úľava pre stres a úzkosť.

"Liečebne konope a jeho deriváty majú významný vplyv na behaviorálne a nervové funkcie. Epidemiologické štúdie nám názorne ukazujú, že užívanie kanabisu medzi ľuďmi najčastejšie korení v jeho schopnosti znížiť pocity stresu a úzkosti," spomína Národný inštitút pre zdravie Spojených štátov.

Endokanabinoidný systém našich tiel je mimo iného zodpovedný aj za reguláciu pocitov psychickej pohody a naopak, čo z konope a kanabinoidov ako je THC a CBD robí skvelých kandidátov na efektívnu, prírodnú liečbu stresu aj depresie.

7. Zápaly a infekcie močových ciest

Tím z univerzity Wisconsin-Madison zistil, že je liečebné konope schopné pomôcť aj pri zápalu močových ciest a vysokou frekvenciou močenia. "Naše údaje naznačujú, že je možné ovplyvniť receptory CB2 kanabinoidmi tak, aby sa znížil zápal močových ciest."

 

 

Autor: Delilah Butterfield

Preklad: Filip Maral

Zdroj: herb.co