Ak ste niekedy videli konopné rastliny pod makroskopickým objektívom alebo pod mikroskopom, potom ste si iste všimli veľa priesvitných, lesknúcich sa živicových žliaz, ktoré vyčnievajú ako z kvetov, tak v podstate z celej rastliny. Väčšina odborníkov dobre vie, že ide práve o tieto "trichómy". Lepkavá vrstva "trichómov" je domovom všetkých účinných látok obsiahnutých v konopných rastlinách.

Medzi hlavné patrí Tetrahydrocannabinol (THC), cannabidol (CBD) a ďalšie liečebné kanabinoidy. Premýšľali ste však niekedy, k čomu presne trichómy rastline slúžia a prečo ich konope z biologicky rastlinného hľadiska toľko potrebuje?
 
 
 


Vývoj

V prírode vždy platilo všeobecné pravidlo, že iba silnejší prežije."Trichómy" slúžia ako obranný mechanizmus väčšiny rastlín proti celej rade potenciálnych nepriateľov. Názov "trichómy" má základ v starej gréčtine a znamená vo svojej podstate "rast vlasov". Tieto chĺpky tiež chránia semená rastlín pred nebezpečenstvom z okolia, čo umožňuje rastlinám bezpečnú reprodukciu v prírode. Lepkavá živica tvorí ochranný štít proti útoku nepriateľského hmyzu. Napríklad chemické látky obsiahnuté v týchto chĺpkoch zaručujú ťažšiu stráviteľnosť pre zvieratá a môžu tiež čiastočne inhibovať rast niektorých typov plesní. Práve živica obsiahnutá v týchto chĺpkoch pomáha rastline odolávať silnému vetru a vyrovnáva vlhkosť vzduchu v okolí. Pôsobí tiež ako prírodná ochrana proti UV-B lúčom slnečného svetla.

 

Trichóm konope

Kanabinoidy

Kanabinoidy sú skupiny zlúčenín, ktoré sa prirodzene vyskytujú v rastlinách konope a boli prvýkrát objavené v roku 1940. Pri bežnej inhalácii sa tieto chemikálie viažu na kanabinoidných CB1, CB2 a aktivujú tak receptory v ľudskom mozgu, čo spôsobuje u ľudí eufóriu.

 

Širšia definícia zahŕňa tri základné typy kanabinoidov:

  • "Phytocannabinoids", ktoré sa vyskytujú len u konopných rastlín; 
  • "Endogénne kanabinoidy", obsiahnuté v orgánoch človeka a iných cicavcov, vtákov, rýb a plazov;
  • "Syntetické kanabinoidy", ktoré sú príbuzné zlúčeniny vyrobené umelo v laboratóriách.

 

Kanabinoidy, ktoré sú prítomné, obsahujú už spomínané THC, CBD, cannabinoly (CBN), cannabichromene (CBC), cannabigerol (CBG) a tetrahydrocannabivarin (THCV).

 

Trichomy nie sú známkou silyTrichóm zblízka

Veľa nezávislých zdrojov uvádza, že sila a potenciál dnešného konope sa dramaticky zvýšila za posledných 30 rokov. Jedna vec je však istá. Vyššie množstvo "trichómov" nemusí nutne znamenať vyšší potenciál a silu konope, pretože táto živica môže, alebo nemusí obsahovať vysoké hladiny THC a iné psychicky aktívne látky. Niektorí odborníci špekulujú, či sa množstvo "trichómov" odrazí na množstve THC oleja vnútri živicových žliaz, ale nové štúdie dokazujú, že aj ostatné "kanabinoidy" majú výrazný vplyv na mozgové funkcie človeka.

 

 

 

Druhy trichómu

Trichomy nájdeme v mnohých tvaroch a veľkostiach, u mnohých druhov rastlín po celom svete. Rastlina konope vyvinula tri hlavné druhy (z encyklopédie Navajo):


 
Baňatý:

Tento typ je najmenší (15 až 30 mikrometrov). Jeden až štyri bunky tvoria tzv. "nohu" a "stonka" a štyri bunky tvoria tzv "hlavu" žľazy. Hlavné bunky vylučujú živicu, pravdepodobne kanabinoidy a príbuzné zlúčeniny, ktoré sa hromadia medzi bunkami hlavy a na pokožke rastliny. Keď žľaza dozreje, môže jej výstupok vytvoriť pevnú membránu od tlaku nahromadenej živice.
 


Alikvotný guľovitý:

Druhý typ žľazy je väčší (25-100 mikrometrov) a je početnejší ako baňaté žľazy. Nazývajú sa anglicky "capitate", čo znamená, že majú guľovitý tvar hlavy. Na nezrelých rastlinách, ležia vrcholky v jednej rovine, nemajú stonku a nazývajú sa anglicky "capitate" (prirastené). Hlava sa skladá zvyčajne z ôsmich, ale niekedy až z 16 buniek, ktoré tvoria tzv. konvexnú ružicu. Tieto bunky vylučujú kanabinoidy a príbuzné zlúčeniny, ktoré sa hromadia medzi rozetou a jeho vonkajšou membránou. To mu dodáva typický guľovitý tvar.
 


Stonkový guľovitý:

Kanabinoidy sú najhojnejšie práve u týchto typov žliaz. Počas kvitnutia sa zväčšené žľazy, ktoré sa objavujú hlavne na novo vzniknutých častí rastlín. Niektoré žľazy sú zvýšené do výšky 150 až 500 mikrometrov. Tieto dlho stonkové žľazy sa objavujú v priebehu kvitnutia a tvoria ich najhustejšia kryt na lístkovom povrchu zakrývajúci semená u samičích rastlín. Sú tiež vysoko koncentrované na malých listoch, ktoré sprevádzajú kvetenstvo.