Genetika v obsiahnutá v semenách konope je presne to, čo ich robí tak výnimočnými. Genetika formuje kanabinoidy a terpény, ktoré sa nachádzajú v preferovaných kmeňoch konope. Určujú profil a množstvo kanabinoidov a výsledný efekt danej rastliny. Či už dávate prednosť ovocnému arómu, OG arómu alebo bohaté skunk vôňu, genetika v semenách konope určuje konečnej kvality.

Genetika konope riadi vývoj a rast rastlín. Genetika konope tiež definuje profil kanabinoidov, produkciu terpénov, výnos a mnoho ďalších faktorov, ktoré charakterizujú vlastnosti našich obľúbených semien konope. Znalosť určitého pozadia genetickej histórie konope vám umožní pochopiť, ako sa kmene konope vyvíjali. Môže vám dokonca pomôcť identifikovať nové kmene podobné vašim existujúcim obľúbeným.

Konope nebolo nikdy menej nelegálne od prohibície marihuany (Marijuana Tax Act) z roku 1937. Regulácia sa zlepšuje, odstraňuje konope z čierneho trhu a robí konopnú genetiku transparentnejšou. Nakoniec sa trh s kanabisom dočká plnej regulácie a vedy, ktorá doplní staré šľachtiteľské techniky, ktoré nás dostali tak ďaleko. Jedného dňa by bolo skvelé vidieť pôvodné seedbanky úzko spolupracovať s vedeckými organizáciami, aby vytvorili čistokrvné genetické línie s predvídateľnými účinkami pre najlepšie liečebné a rekreačné zážitky.

Všetko to začalo tzv. landrace genetikou, čo sú pôvodné kmene, ktoré sa prirodzene adaptovali po dlhé časové obdobia, aby dobre rástli v úplne odlišných typoch geografických a klimatických podmienok. Predpokladá sa napríklad, že kmene indica sa vyvinuli, aby dobre rástli v chladnejších podmienkach. Predpokladá sa, že kmene Sativa sa vyvinuli na optimálny rast v tropických podmienkach.

S využitím existujúcich poľnohospodárskych znalostí si prví starovekí pestovaní konope pravdepodobne čoskoro vzali svoju preferovanú konopnú genetiku a zisťovali, či sa zlepšia ďalším šľachtením alebo krížením s iným kmeňom. Mnoho moderných šľachtiteľov konope neúnavne pracovalo na krížení rôznych kmeňov landrace a moderných hybridov. V posledných rokoch je USA a Kanada cenným zdrojom nových genetík a hybridov konope. Veľkí producenti konope s licenciou často vypestujú každý rok tisíce semien konope. Najproduktívnejšie rastliny s najlepšími kanabinoidnými a terpénovými profilmi sú často uložené pre budúcu šľachtiteľskú prácu.

Moderní šľachtitelia často berú najlepšiu genetiku konope a krížia ich v snahe nájsť potomkov, ktoré vykazujú lepšie vlastnosti ako jeden z rodičov. Tento proces „selektívneho šľachtenia“ sa často opakuje niekoľko generácií. Umožňuje skúsenému šľachtiteľovi šancu posunúť genetiku konope na hranici svojich možností. Keď je plne stabilizovaná, najlepšia genetika konope je základom najlepších konopných semienok. Mnoho kmeňov konope je možné vysledovať späť k 3 hlavným základom moderného šľachtenia konope: Haze, Skunk a Kush.

Po niekoľkých desaťročiach výskumu genetiky konope, selektívneho šľachtenia a hybridizácie je teraz mapa genetiky konope rozmanitejšia než kedykoľvek predtým. Okrem regulárnych semien konope a feminizovaných semien konope teraz existujú samonakvétacie semená. Môžete si tiež kúpiť semená konope bohaté na špeciálne kanabinoidy, ako sú semená CBG alebo semená THCV. Môžete si kúpiť outdoor semená konope, ktorá bola vyšľachtená na pestovanie vonku.

Vedieť, ako hybridizovať a stabilizovať genetiku konope, si vyžaduje mnoho rokov úsilia. Vedieť, ako vytvoriť feminizované semená alebo vyrobiť samonakvétacie semená, si vyžaduje ďalšiu zložitú a komplikovanú prácu. Ak chcete vytvoriť kmene bohaté na nové kanabinoidy, potrebujete čas, laboratórne zdroje, ako je tkanivová kultúra a analýza kanabinoidov a terpénov, a tiež veľké skúsenosti.

Mnoho pestovateľov konope sa pýta, ako zistiť, či máte dobrú genetiku konope. Samotný pohľad na semeno konope vám nemôže povedať nič o výsledku, ktorý pravdepodobne dosiahnete. Tvar, farba alebo veľkosť semienok konope rozhodne nie sú efektívnymi ukazovateľmi konečného výsledku. Tí, ktorí chápu, ako funguje genetika v konope, vedia, aký dôležitý je výskum, než sa rozhodne zakúpiť konopné semienka. Pravdepodobne nekupujete príliš veľa konopných semienok každý rok, urobte svoj prieskum starostlivo a vyberte si tie najlepšie konopné semienka, ktoré si môžete kúpiť od dodávateľa, ktorému môžete dôverovať.

Pestovanie konope sa za posledných desať alebo dve desaťročia dramaticky zmenilo. Veda a pokrok v oblasti špičkových technológií umožnili preskúmať genetiku konope rýchlejším tempom a hlbšie ako kedykoľvek predtým. Či už chcete odrodu semien konope bohatú na THC, alebo bez THC, teraz máte viac možností ako kedykoľvek predtým.

Genetika konope je neustále vylepšovaná. V nadchádzajúcich rokoch sa objavia nové kanabinoidy, ktoré vyvolajú obrovský lekársky záujem, pretože lekárski vedci sa snažia preskúmať, ktoré kanabinoidy sú najúčinnejšie pre konkrétne zdravotné stavy. Starostlivo sledujte spoločnosti s najlepšími zdrojmi semien konope, ktoré využívajú najmodernejšie výskumné nástroje a techniky.

Najlepšia genetika konope vzniká starostlivým a trpezlivým výskumom... nie náhodou.

Text iba pre vzdelávacie účely, vždy sa informujte o aktuálnej platnej legislatíve svojej krajiny!