Kanabinoidy sú skupinou chemických zlúčenín, ktoré sa nachádzajú v rastline konope. Niektoré z nich sú psychoaktívne, ako je THC (Tetrahydrocannabinol) a môžu vyvolať pocity eufórie a relaxácie. Iné kanabinoidy, ako je CBD (kanabidiol), nemajú žiadne psychoaktívne účinky, ale priťahujú obrovské množstvo lekárskeho záujmu farmaceutických spoločností, ktoré chcú vedieť viac o ich lekárskych vlastnostiach.

Kanabinoidy nie sú len THC a CBD. Predpokladá sa, že v konope je prítomných okolo 100 alebo viac ďalších kanabinoidov. Ich lekárske účinky sa ešte len začínajú objavovať. Záujem o kanabinoidy nebol nikdy vyšší, najmä pre potenciálne lekárske použitie.

Koľko kanabinoidov existuje?

Do dnešného dňa bolo z rastliny Cannabis izolovaných najmenej 113 rôznych kanabinoidov. Existuje však určitá vedecká nezhoda ohľadom presného počtu, pretože sa vykonáva ďalší výskum vedy o kanabinoidoch a dochádza k novým objavom. Dva najznámejšie kanabinoidy sú THC a CBD, ale pozornosť sa začína venovať aj ďalším menej zastúpeným kanabinoidom, pretože výskum kanabinoidov sa zintenzívňuje, znalosti sa rozširujú a farmaceutický záujem naberá na rýchlosti.

Lekárska veda má problémy udržať krok s údajmi, ktoré sa začínajú objavovať z výskumu kanabinoidov! Ako prohibícia konope po celom svete uhasína, vedecký záujem o ďalšie informácie o vlastnostiach každého kanabinoidu rastie. V skutočnosti zostáva ešte urobiť obrovské množstvo práce, úsilia a výskumu.

Desaťročie politického zasahovania a prohibície zanechalo znalostné vákuum, ktoré sa len pomaly zapĺňa. Na otázky typu „ktoré kanabinoidy zosilňujú alebo inhibujú účinky ostatných“ je stále takmer nemožné odpovedať. To veľmi sťažuje pochopenie synergií (alebo antagonistických vlastností), ktoré môžu existovať medzi konkrétnymi kanabinoidmi, a tiež je ťažké predpovedať, ktoré kanabinoidy by najlepšie vyhovovali konkrétnym ochoreniam.

S toľkými kanabinoidmi má zmysel snažiť sa ich kategorizovať. Niektoré kanabinoidy sú k videniu iba v čerstvej rastline (surové kanabinoidy). Niektoré kanabinoidy sa tvoria iba vtedy, keď sa surové kanabinoidy zahrievajú (napr. vo vaporizéri). Iné kanabinoidy sa tvoria iba vtedy, keď sa surové alebo zahriate kanabinoidy nechajú zrieť.

THCA je surový kanabinoid bez psychoaktivity. Pri vapovaní teplo premieňa THCA na THC, ktoré je vysoko psychoaktívne. To ukazuje dramatické zmeny, ktoré môžu nastať s účinkami jednotlivých kanabinoidov s malým množstvom tepla. THC sa môže tiež neskôr premeniť na CBN, keď je ponechané po dlhú dobu. CBN je nepsychoaktívny.

Surové kanabinoidy
Surové kanabinoidy sú definované ako kanabinoidy prítomné iba v čerstvom rastlinnom materiáli. Často sa jedná o „kyslé“ verzie kanabinoidov. Tieto surové kanabinoidy sú často nestabilné a ľahko sa rozložia s trochou tepla a vytvoria nekyslú verziu.

Ako fungujú kanabinoidy v tele?

V 90. rokoch minulého storočia vedci objavili prítomnosť ľudského endokanabinoidného systému. ECS zostáva v predbežnom výskume, čo znamená, že je potrebná oveľa viac klinickej práce. Predpokladá sa však, že ECS sa podieľa na regulácii kognitívnych a fyziologických systémov. Patrí medzi ne chuť do jedla, bolesť, nálada, pamäť, imunitné reakcie atď.

Endokanabinoidný systém obsahuje dva primárne kanabinoidné receptory známe ako CB1 a CB2. Tie sa nachádzajú v nervoch, mozgu, orgánoch a tkanivách. Predpokladá sa, že niektoré kanabinoidy zosilňujú účinky iných. Naopak, niektoré kanabinoidy môžu tiež potláčať účinky iných.

Po toľkých rokoch prohibície konope lekárska veda ešte len začína výskum potrebný na úplné preskúmanie biochémie kanabinoidov. Zostáva urobiť oveľa viac.

Medzitým sa možno najviac vzrušujúca kapitola v histórii konope práve odvíja. Kanabinoidy sú jedným z najrozšírenejších a najsľubnejších, ale najmenej preskúmaných prírodných liekov. Šľachtitelia nových odrôd konope už vydali nové kmene bohaté na THCV, CBDV a CBG. A zostávajú plne zosobášení ďalšiemu výskumu nových kmeňov bohatých na vzácne, nové kanabinoidy.

Text iba pre vzdelávacie účely, vždy sa informujte o aktuálnej platnej legislatíve svojej krajiny!