Spracovanie konope je zložitý proces, ktorý začína správne zrelými rastlinami konope, ktoré treba spracovať, je potrebné vedieť aké máme ciele a aké finálne produkty od nich očakávame. Obvykle nás zaujímajú konopné kvety, ale niektorých pestovateľov môžu zaujímať napríklad semená, prípadne konopné vlákno. Z kvetov a ich častí je možné ďalej vyrábať konopné extrakty, ako hash, kartáč, resin a podobné, tieto produkty môžu byť naším cieľom, ale obyvkle to sú iba sekundárne produkty vyrobené za použitia – napr. trimu – drviny a lístkov ktoré vzniknú pri ostrihávaní palíc. Štandardne sa musí rastlina správne usušiť, preto je potrebné vedieť aké prostredie je vhodné na sušenie, teplota a vlhkosť či prúdenie vzduchu. Správne sušenie je dôležité z dôvodu biochemických reakcií, ktoré sa v zozbieranom rastlinnom materiáli začnú odohrávať. Je to jedným z najviac podceňovaných aspektov pestovania konope, dôležitosť správneho sušenia a uskladnenia (curing) konope. Mnoho vášnivých domácich pestovateľov konope tvrdo pracuje na identifikácii najlepších konopných semien, najlepších svetiel a výžive, len aby nechali spadnúť výsledok neštandardným sušením a curingom. Vďaka tomu môže byť celý zážitok z fajčenia konope veľkým sklamaním.

Sušenie a curing má obrovský vplyv na kvalitu kvetov

Ak ste niekedy otvorili pohár dobre odležaných a usušených kvetov, okamžite vás privíta bohatá, príjemná vôňa. Tieto veľmi dôležité terpény, ktoré ovplyvňujú kvalitu výsledného konope, by mali byť zachované v paliciach. Samotné palice budú často lepkavé, keď ich stlačíte. Zachovajú si určitú krčivosť a pri stláčaní uvoľňujú svoju omamnú arómu. Dobre odležané palice stratili dostatok vody, aby mohli zostať uchované v pohári rok alebo dva bez hrozby plesní. Správne vysušené palice si zachovajú vysokú hladinu terpénov, čo vám umožní vychutnať si hlboký uspokojujúci výpar. Dobre zvládnuté sušenie a curing je čerešničkou na torte po úspešnom pestovaní konope. Skúste to urobiť príliš rýchlo a riskujete stratu arómy a chuti. Pokiaľ sa však budete riadiť niekoľkými jednoduchými pokynmi a optimalizovať ich, budete schopní ovládnuť umenie dokonale vysušeného a odležaného konope. Správne usušené a uchované konope vydržia mnoho rokov s minimálnou stratou účinnosti,

V tejto kategórii nájdete články zaoberajúce sa zberom konope, trimmingom (strihaním), sušením konope a následným curingom (starením palíc v pohároch), spracovanie konope do podoby extraktov, výrobu hašiša, CO2 extrakty, BHO a iné.

Text iba pre vzdelávacie účely, vždy sa informujte o aktuálnej platnej legislatíve svojej krajiny!


Čo je to štetec? Zber, účinky a použitie

Čo je to štetec? Zber, účinky a použitie

Počuli ste niekedy pojem kief alebo skaff? Chcete vedieť, čo to je? Ak ste si niekedy všimli drobné zvyšky na dlaniach po manipulácii s konope, stretli ste sa s kiefom. Tento článok vám kief predstaví podrobnejšie. Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac o tom, čo je kief, ako ho možno zbierať a následne používať.


Konopné listy: čím sa líšia a ako ich používať?

Konopné listy: čím sa líšia a ako ich používať?

Konopné listy sú bezpochyby najznámejšou časťou tejto rastliny. Vedeli ste však, že konopné listy sa líšia v závislosti od odrody? Poznáte nejaké spôsoby využitia konopných listov? Čo tak na prípravu čaju? Čítajte ďalej, v tomto článku nájdete veľa tipov a trikov, ako využiť konopné listy.


Konopný čaj: príprava a liečivé účinky pre zdravie a relaxáciu

Konopný čaj: príprava a liečivé účinky pre zdravie a relaxáciu

Zistite, ako pripraviť lahodný konopný čaj a objavte jeho liečivé účinky na zdravie a relaxáciu! Dodajte svojmu životu prirodzenú radosť a harmóniu vďaka našim receptom na konopný čaj. Vychutnajte si lahodný a blahodarný konopný čaj a nájdite potrebný pokoj a relaxáciu.


Rozdiely medzi použitím liečivého konope vo forme kvetu a koncentrátu, ktoré by ste mali poznať

Rozdiely medzi použitím liečivého konope vo forme kvetu a koncentrátu, ktoré by ste mali poznať

Zaujímate sa o liečebné konope a jeho rôzne formy? Tento článok vám predstaví rozdiely medzi použitím konope vo forme kvetu a koncentrátu, aby ste sa v nich mohli lepšie zorientovať. Objavte výhody a nevýhody jednotlivých foriem a rozhodnite sa, ktorá je pre vás tá pravá. Prečítajte si náš článok, aby ste lepšie porozumeli rôznym možnostiam používania liečebného konope.


Šľachtenie rastlín: ako vytvoriť nové odrody a zlepšiť ich vlastnosti

Šľachtenie rastlín: ako vytvoriť nové odrody a zlepšiť ich vlastnosti

Šľachtenie rastlín je vzrušujúci proces, ktorý umožňuje vytvárať nové odrody a neustále zlepšovať ich vlastnosti. Kombináciou tradičných šľachtiteľských techník, ako je kríženie a selekcia, s modernými metódami genetického inžinierstva môžeme dosiahnuť úžasné výsledky . Táto práca prináša inovácie a pokrok v poľnohospodárstve, medicíne, priemysle a ďalších odvetviach, pričom zabezpečuje lepšie výnosy, väčšiu odolnosť voči škodcom a chorobám a prispôsobenie sa rôznym podmienkam. Je to fascinujúca a dôležitá oblasť vedeckého a inovačného výskumu!


Dabbing: Čo to je a ako vzniká?

Dabbing: Čo to je a ako vzniká?

Dabbing predstavuje spracovanie konopy do podoby koncentrácie. Takémuto výsledku predchádzajú niekedy zdĺhavé procesy extrakcie. Spomedzi typov dabs môžete natrafiť napríklad na crumble, vosk či budder.