Terpény sú prírodné, olejnaté a aromatické zlúčeniny produkované rastlinou konope a mnohými ďalšími druhmi rastlín. Terpénové zlúčeniny sú zodpovedné za bohaté aromatické vône produkované kanabisom. Predpokladá sa, že terpény sú mocným modulátorom alebo ovplyvňovačom účinku konope. Samotné terpény majú fyzické účinky na telo a sú produkované rovnakými rastlinnými žľazami, ktoré produkujú kanabinoidy. Ak ste niekedy pestovali Orange Bud a dostala sa vám živica na ruky, všimnete si pikantnú citrusovú vôňu, ktorá môže byť stále tam, aj keď sa mnoho ďalších vôní vyparí. Je to preto, že Orange Bud obsahuje vysoké hladiny terpénu limonénu.

Existuje viac ako 100 terpénov, z ktorých každý má svoju vlastnú vôňu, chuť a liečebné účinky. Umožňujú jedinečnú arómu pre naše obľúbené odrody konope. A terpény sa vyskytujú aj v iných rastlinách, od listov stromov po okvetné lístky. Huby, riasy a baktérie taktiež produkujú terpénové zlúčeniny. Prírodné terpény sú zodpovedné za jedinečné vône, ktoré navodzujú pocit pokoja pri vdychovaní čerstvého voňavého ranného vzduchu z lesa alebo pri prechádzke okolo záhradných kvetov.

Ako fungujú terpény z konope

Terpény sa široko používajú vo farmaceutickom, biotechnologickom, potravinárskom a kozmetickom priemysle. Ide o rozmanitú škálu chemických zlúčenín, od relatívne jednoduchých zlúčenín po komplikované štruktúry. Terpény sú chúlostivé zlúčeniny, ktoré sa môžu ľahko strácať z púčikov, pokiaľ je v pestovateľskom boxe príliš teplo alebo ak sú palice presušené a zle starené (curing).

Mnohé z terpénov v konope sú už dobre známe a zrozumiteľné vďaka ich prítomnosti v iných kvetoch, ovocí, korení a ďalších prírodných rastlinných a živočíšnych zdrojoch. V aromaterapii sú známe a používané rôzne terpény a ich aróma po mnoho rokov.

Konope obsahuje stovky biologicky aktívnych zlúčenín. Väčšina z nich sú kanabinoidy alebo zlúčeniny príbuzné kanabinoidom. Nájdete tu ale aj desiatky terpénov, flavonoidov a rôznych ďalších prirodzene sa vyskytujúcich chemikálií. Niektoré z nich sú pravdepodobne z veľkej časti nedostatočne preskúmané a môžu sa ukázať ako nesmierne dôležité pre budúce lekárske aplikácie.

Desaťročia prohibícia potlačila výskum do tej miery, že väčšina kanabinoidov bola sotva preskúmaná. A čo viac, málo sa vie o tom, ako môžu kanabinoidy a terpény vzájomne synergovať. Toto je známe ako entourage efekt, keď synergia viacerých kanabinoidov pôsobiacich spoločne je väčšia ako súčet ich jednotlivých účinkov. Schopnosť terpénov a kanabinoidov modifikovať ich príslušné liečebné účinky je ďalšou komplikáciou pre lekárskych výskumníkov, ktorí potrebujú študovať iba jedinú farmaceutickú zlúčeninu (a produkované metabolity), keď sa rozložia v ľudskom tele.

Terpény sú obsiahnuté spolu s konopnými olejmi a kanabinoidmi v trblietavej trichomovej živici, ktorá pokrývajú kvety a listy. Bohatý obsah terpénov dodáva vašim správne vysušeným paliciam neprekonateľnú, žiaducu a lákavú arómu. Predpokladá sa tiež, že konopné terpény modulujú účinky danej konopnej odrody. Terpény, ako je myrcen, môžu dokonca prispievať k fyzikálnym účinkom konope vďaka jeho protizápalovým vlastnostiam.

Terpény sa nachádzajú v mnohých rastlinách, nielen v konope. Limonén sa nachádza v citrusových rastlinách a vytvára typickú citrusovú vôňu.

Mnoho znalcov konope miluje hlboký, bohatý terpénový profil na svojom konope a má pocit, že zvyšuje účinky THC. Pinen je terpén, ktorý sa nachádza v boroviciach a ihličnatých stromoch, dáva paliciam sviežu „lesnú“ arómu.

Jeden ďalší dôležitý terpén z konope je známy ako beta karyofylén. Tiež známy ako karyofylén, môže tvoriť až 25% celkového obsahu terpénov v rastline konope.

Konečný obsah terpénov v konope závisí od viacerých faktorov. Patrí medzi ne genetika rastlín konope a tiež spôsob, akým bolo konope vypestované a vysušené.

Obvykle je v správne vysušených paliciach celkový obsah terpénov do 0,5 % celkovej hmotnosti. Avšak s najlepšou genetikou a optimalizovanými podmienkami rastu a sušenia môžete vidieť hladiny terpénov až okolo 1% hmotnosti kvetov.

Text iba pre vzdelávacie účely, vždy sa informujte o aktuálnej platnej legislatíve svojej krajiny!


Terpénová izolácia - nový hit v konopnom priemysle

Terpénová izolácia - nový hit v konopnom priemysle

V dnešnom článku vás zavedieme do tejto vzrušujúcej oblasti konopného priemyslu, kde sa terpény stávajú ďalšou veľkou vecou. Zistíme, čo sú terpény, prečo sú čoraz populárnejšie a ako môžu obohatiť váš zážitok z konope. Pripravte sa na explóziu vôní a chutí, ktorá vás čaká!


Terpény v konope: Ako ovplyvňujú účinky a terapeutické benefity?

Terpény v konope: Ako ovplyvňujú účinky a terapeutické benefity?

Možno ste už počuli o kanabinoidoch, ale terpény sú ďalšou dôležitou zložkou, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v účinkoch a vlastnostiach konope. Pripravte sa na hlbší pohľad do sveta terpénov a zistite, ako ovplyvňujú jedinečný profil každého kmeňa konope.