V niektorých štátoch sveta je užívanie konope ľuďmi legálne, niekde je povolené iba užívanie lekárske – na predpis, niekde aj „rekreačné“. Tam, kde je užívanie kanabisu zakázané, môže dochádzať aj k užívaniu nelegálneho, tým sa užívateľ dostáva do konfliktu so zákonom a hrozia mu príslušné tresty, ktoré sú v danom štáte práve stanovené.

Jedným z najznámejších účinkov konope je stav eufórie, pocit uvoľnenia, zrýchlený srdcový tep, nekontrolovateľné výbuchy smiechu, zmeny vnímania okolia. Tieto stavy sú často sprevádzané suchými ústami a začervenanými očami.

Konope je obvykle užívateľovi dobre znášané. Vzhľadom na to, že už malé dávky často prinášajú dostatočnú úľavu, sú nežiaduce účinky pozorované skôr vo výnimočných prípadoch. Pokiaľ nastanú, býva príčinou buď vyššia dávka, alebo kombinácia s alkoholom či alkoholu podobnými látkami. Vo väčšine prípadov sú nežiaduce účinky mierne a zvyčajne odznejú v priebehu niekoľkých dní.

Použitie konope na liečebné účely so sebou nenesie veľké riziká a nie je potrebné sa obávať ani závislosti. Pre efektívnu liečbu kanabisom stačí dodržiavať parametre liečby. Predovšetkým v prípadoch, keď sa jedná o začiatok užívania alebo keď pacient užíva väčšie dávky kanabisu, je vhodné, aby bol v kontakte alebo pod dozorom poučenej osoby (napr. rodinného príslušníka), ktorá mu môže byť nablízku v prípade nepríjemných pocitov, nevoľnosti či dokonca zhoršenie zdravotného stavu, k čomu môže dochádzať obzvlášť u prvoužívateľov, ale po relatívne krátkom čase sa všetko normalizuje a tento zážitok sa zriedkakedy opakuje.

Názory na konope sa v priebehu časov spoločností menia, to je bez debát. Či už sa používa na lekárske alebo rekreačné účely, konope je v mnohých častiach sveta prijímané čím ďalej tým viac. Avšak stále ešte o konope nevieme všetko a to vrátane toho, aké bezpečné je dlhodobé užívanie kanabisu (chronické).

Konope sa najľahšie užíva formou fajčenia, ale existujú aj zdravšie spôsoby, ako napríklad vapovanie. Vapovanie je jednou z najzdravších metód užívania konope. Namiesto aby ste konopné kvety pálili za vzniku dymu, jednoducho ju len zahrejete vo vaporizéri. Používanie vaporizéra má rovnaký účinok, ako keď konope fajčíte, ale bez negatívnych účinkov vstrebávania dymu.

Fajčiari marihuany vynašli mnoho originálnych spôsobov ako konope fajčiť - jointy, spliffy, rôzne fajky, šlukovky, čilumy, bongá, blunty, daby a iné.

Ďalej je možné užívať konope konzumáciou v potravinách, subliguálne v konopných olejoch pod jazyk, alebo dermálne - použitím krému alebo masti na koži.

Text iba pre vzdelávacie účely, vždy sa informujte o aktuálnej platnej legislatíve svojej krajiny!


Dabbing: Čo to je a ako vzniká?

Dabbing: Čo to je a ako vzniká?

Dabbing predstavuje spracovanie konopy do podoby koncentrácie. Takémuto výsledku predchádzajú niekedy zdĺhavé procesy extrakcie. Spomedzi typov dabs môžete natrafiť napríklad na crumble, vosk či budder. 


Joint vs. spliff vs. blunt: Ako sa líšia?

Joint vs. spliff vs. blunt: Ako sa líšia?

Poznáte rozdiel medzi jointom, spliffom a bluntom? 🌿🚬 Viete, aké sú medzi nimi rozdiely a z čoho sa balia? V dnešnom článku nájdete všetky potrebné odpovede. Uviesť sme nezabudli ani jednotlivé výhody a nevýhody jointov, spliffov a bluntov.