V minulom roku sa dostal do kín dokumentárny film s názvom Rok konope. Samotné natáčanie filmu trvalo 2 roky (2010-2012) a prebiehalo v Českej republike a Izraeli. Podnetom pre vznik filmu sa stalo Janovi Hrnčiarovi (producent, scenárista) stretnutie s Rickom Simpsonom, s človekom stíhaným v Kanade za držanie a obchodovanie s marihuanou. U nás v Českej republike organizuje besedy na ktorých poukazuje na liečebné účinky marihuany a predkladá prípady vyliečených ľudí.
 


Jana Hrnčiara toto stretnutie ovplyvnilo natoľko, že ho pokladá za osudové. Rozhodol sa z vlastných finančných prostriedkov natočiť film, v ktorom by poukázal na pravdu o konope a vyzdvihol jeho zázračné liečivé účinky.
 

 


 
 
Dokument nám dáva možnosť nahliadnuť do neľahkých osudov pacientov trpiacich vážnymi chorobami ako je rakovina alebo roztrúsená skleróza. Títo ľudia sa dostávajú až za hranicu zákona, pretože česká legislatíva nie je naklonená ich potrebám. Riskujú svoju slobodu, že sami pestujú rastliny a nakladajú s konopnými výrobkami a to len z toho dôvodu, že v nich hľadajú nádej na lepší život.

 

Stretneme sa tu s Evou Šarounovou, ktorá veľmi emotívne opisuje svoj smutný osud. Bohužiaľ boj s rakovinou prehrala. Ďalším vážne chorým človekom je Milan Špaček, ktorý trpí rakovinou kostnej drene a odmieta transplantáciu. Jediným liekom ktorý mu prináša úľavu sú tzv. Fénixove slzy. Ich výroba je tiež vo filme zdokumentovaná. Ďalší dvaja pacienti trpia sklerózou multiplex, Philip Polivka, ktorý ochorel už v 27 rokoch a teraz sa učí znova chodiť a Ivana Rosová, ktorá je chorá neuveriteľných 30 rokov.

 

V snímke vystupuje aj psychoterapeut, liečiteľ a revolucionár Dušan Dvořák, ktorý sa zaoberal od roku 2000 výskumom liečebných účinkov konope. V záberoch je zachytený aj súdny proces Dvořáka, kde je obžalovaný za pestovanie konope. Dostáva trest na 30 mesiacov s 3-ročnou podmienkou. Ďalšími nemenej dôležitými postavami sú liečiteľka a chemička Libuše "Bushka" Bryndová, klinický psychológ Pjér la Šé'z, vedec Lumír Hanuš, ktorého pôsobisko je v Izraeli. Tento človek objavil prvý endocannabinoid v ľudskom tele. Snímka zachytáva skleník v Izraeli Canna Doc, kde je jasne poukázané na ústretovejší prístup Izraela ako u nás. Pacientom sa dostáva konopných výrobkov presne na mieru na základe licencie zdarma.

 
Snímka obsahuje aj rozhovory napríklad so šéfom protidrogovej centrály, ministrom vnútra Radkom Johnom alebo ministrom zdravotníctva, zábery z pochodu Million Marihuana March 2010 alebo tzv. Konopná revolúcia.

Filmový štáb:

Režisér: Petr Slabý
Producent: Jan Hrnčíř
Dramaturgia: Ivan Arsenjev
Kamera: Jaromír Kačer
Strih: Lucie Haladová, Viktor Schwarcz jr
Zvuk: Michal Gábor, Michal Holubec
Námet: Jan Hrnčíř
Scenár: Jan Hrnčíř, Petr Slabý, Pjér la Šé'z

 

 

 

 

Záver:

Film sa snaží poukázať na konope ako na liečivú rastlinu, na človeka a jeho práva v rozhodovaní o svojom zdraví. Na druhej strane poukazuje na absurditu českého zákona, ktorý neumožňuje chorým ľuďom pestovať rastliny. Ako hlavný dôvod zaznie vo filme business. Stratový by bol štát, strácali by aj farmácie.


Z celkového hľadiska je tento film veľmi prínosný. Snaží sa svojím spôsobom poukázať na to, že konope nie je iba droga, ktorá sa zneužíva.